Bukaresti óriásépítkezések

3 perc

2006.07.18. 22:00

Bukarest alighanem az egyetlen európai főváros, ahol még óriási üres belterületek várnak beépítésre, miközben az...

Bukarest alighanem az egyetlen európai főváros, ahol még óriási üres belterületek várnak beépítésre, miközben az ugrásra kész lakópark-beruházók pénzzel és tervekkel a kezükben kilincselgetnek egy-egy talpalatnyi föld megszerzéséért és jogi letisztításáért. "A szabad telkek hiánya miatt soha nem tapasztalt magasságokba szöktek az ingatlanárak" - állítja Sorin Lacusta, a Regatta ingatlankereskedő cég munkatársa.

Adriean Videanu főpolgármester hivatalának munkatársai a minap 1400 hektárnyi, parlagon heverő, különböző minisztériumok birtokában lévő telkeket listáztak, azzal, hogy még az idén 800 hektárt átírjanak a kerületek nevére, enyhítendő a telekhiányt. A keresleti nyomást talán az is csökkenti némileg, hogy a kormány a közelmúltban eltörölte a restitúciós törvény alapján visszaszolgáltatott házak tízéves eladási tilalmát, így a tulajdonosok már piacra vihetik a 20. század első felében épült belvárosi villáikat, házaikat, melyekért az újgazdagok akár 100 millió forintnyi pénzt is megadnak.

Az ingatlanfejlesztők lecsaptak a tömeges privatizáció során magánosított, aztán tönkrement vállalatok telephelyeire, ám itt a romeltakarítás pluszköltségeket jelent számukra. Az egykori Semanatoarea mezőgazdasági gépgyár 42 hektáros területén - hiánycikknek számító - 80-120 négyzetméteres luxuslakások épülnek, de lesz itt bevásárlóközpont és irodaház is. A vállalkozó, Ion Radulea, a stílusosan Sema Parknak nevezett negyedben nem kevesebb mint 1200 lakást húz föl. Egy négyzetméter ára - már a hirdetésekben is a közös európai valuta szerepel - 1000- 1200 euró, azaz 280-335 ezer forint lesz; ennyiért mostanában húsz-harminc éves, lepukkant belvárosi tömbházlakásokat vesztegetnek. Ha szaporodnak az ilyen építkezések, az árak észrevehetően csökkenhetnek, ám ez a szakértők jóslatai szerint még néhány évbe beletelik. Adrian Iancu, az Ambient ingatlanforgalmazó cég tanácsadója szerint a téli stagnálást követően a lakások és a telkek az idén átlagosan 10 százalékkal drágultak, s most Bukarest központjában 340 ezer forintnak megfelelő összegért mérik a telkek négyzetméterét. A külvárosokban tizedennyiért.

A Garanta ingatlanforgalmazó egy tipikusnak tekinthető háromszobás, 72 négyzetméteres, kilencedik emeleti, belvárosközeli tömbházlakást 22,4 millió forintnyi lejért kínál. Egy hasonló otthon a város szívében - például a Ceausescu által építtetett lakónegyed "galambdúcházaiban" - 30-32 millió forintnyiba kerül, s még egy kétszobás, földszinti, külvárosi lakás ára is 15,5 millió körül jár. Az új lakóparkokban egy 130 négyzetméteres, háromszobás házrész kis telekrésszel 20 millió forintnyiért vásárolható meg, egy luxusvilla pedig 115-140 millióért.

A Baneasa negyedben létesülő megaprojektet Videanu főpolgármester előszeretettel emlegeti Európa jelenlegi legnagyobb lakópark-beruházásaként. A Baneasa Investment nevű cég 1,2 milliárd eurót fektet a 224 hektáron elterülő létesítménybe, amelyben a 3 ezer lakás mellett szórakoztatóközpontot és elegáns irodákat is elhelyeznek. A konkurens lakóparképítők szellőztették meg a hírt, hogy a Baneasa Investment még az előző, szociáldemokrata kormány idején hátrányos helyzetű övezetnek nyilváníttatta a területet, s így kapott 1,6 milliárd forintnyi PHARE-pénzt a vízellátás kiépítésére - miközben a román főváros 1800 utcája évtizedek óta vár a víz- és csatornahálózat felújítására, többtucatnyi külvárosi utca népessége pedig a sarki kútra jár vízért.

Mialatt a Baneasa körüli csinnadratta halkul, egyre több támadás éri Bukarest második legnagyobb ingatlanberuházását, a belvárosi Esplanadát. A Ceausescu idejében befejezetlenül maradt nemzeti könyvtár épülete mögötti 5,5 hektáros, gazos pusztaság helyén közel 1 milliárd euróért a magyar TriGránit csoport épít 75 ezer négyzetméternyi irodát, feleennyi lakást, illetve egy 40 ezer négyzetméteres plázát. Morgolódnak a tervezésből kimaradt romániai építészek, s a tulajdonosoknak még meggyűlhet a bajuk azzal a 85 magánszeméllyel is, akik visszakövetelik egykori telkeiket.

A legegzotikusabb bukaresti beruházás alighanem a China Town: a hatalmas Vörös Sárkány bevásárlóközpont mellé 12 toronyházat húznak föl, vásárlóként elsősorban a román fővárosban élő kínaiakat célba véve. A Vörös Sárkányban törvényesen 3 ezer kínai dolgozik, Bukarestben legalább négyszer ennyi. A velük jó kapcsolatokat ápoló építtető, Nicolae Dumitru 168-200 ezer forintnak megfelelő összegért méri majd a lakások négyzetméterét.

IRHÁZI JÁNOS / BUKAREST