Libanonból nézve

2 perc

2006.07.25. 22:00

A nemzetközi erők bevetésében és a palesztinkérdés megoldásában látja a rendezés kulcsát a libanoni drúz közösség...

A nemzetközi erők bevetésében és a palesztinkérdés megoldásában látja a rendezés kulcsát a libanoni drúz közösség vezető személyisége. Valid Dzsumblatt. A bejrúti parlament tagja a Global Viewpoint sajtóügynökségnek adott interjút.

- Mi a véleménye a tűzszüneti javaslatokról és a tervezett nemzetközi békefenntartó csapatokról?

V. Dzs.: Bármiféle tűzszünet jön létre, annak feltételeiről a libanoni állammal kell tárgyalni. A libanoni hadseregnek kell délen fellépnie és a nemzetközi csapatok segítségével lefegyvereznie a Hezbollah milíciáit. Az ott szolgáló katonákat be kell olvasztani a libanoni hadseregbe. A libanoni hatóságok feladata a rend helyreállítása Dél-Libanonban, amihez elengedhetetlenek a nemzetközi békefenntartók. A jelenleg megfigyelőként ott lévő ENSZ-csapatoknak új mandátumot kell kapniuk. Más megoldás nincs. A libanoni kormánynak először délen kell helyreállítania a fennhatóságát, majd az egész országban. Ha a Hezbollah nem lőné rakétákkal Izraelt, Izraelnek sem lenne ürügye a támadásra.

- A nemzetközi erővel kiegészülő libanoni hadsereg képes lefegyverezni a Hezbollahot?

V. Dzs.: Ha a milíciákat nem oszlatjuk fel, és nem érkeznek nemzetközi erők, akkor hiába bármiféle tűzszünet, mert a Hezbollah Szíria utasítására vagy Irán támogatását élvezve bármikor újabb háborút robbanthat ki valamilyen ürüggyel.

- Mi okozza most a legnagyobb gondot?

V. Dzs.: Az, hogy Basar Asszad szíriai elnök azt gondolja, elpusztíthatja országunkat, ha káoszt teremt Libanonban. Mintha csak azt üzenné a libanoniaknak: "Most megfizettek azért, hogy Rafik Hariri meggyilkolása után ki mertetek rúgni az országból." Ne feledjük, 2004-ben a Haririvel folytatott tárgyalásokon Asszad kijelentette: ha Jacques Chirac francia elnök ragaszkodik ahhoz, hogy a szírek kivonuljanak, akkor ő lerombolja Libanont. Szíria a Hezbollah pórázának elengedésével elérte, hogy Izrael végezze el a piszkos munkát. Ha a nemzetközi közösség nem vállalja az arab Közel-Kelet egyetlen demokráciájának, Libanonnak a védelmét, és nem fékezi meg ellenséges szomszédainkat, akkor Libanon kárára Szíria és Izrael nyer a bolton.

- Milyen diplomáciai segítséget vár Libanon?

V. Dzs.: A nemzetközi közösségnek olyan végleges megoldást kell találnia a palesztinkérdésre, amely a földet békéért elven működik, felszámolja az izraeli telepeket, és eltünteti a Ciszjordániában húzódó szörnyű falat. Így a nemzetközi közösség hitele is helyreállna, ami megakadályozná a radikális és szélsőséges elemeket abban, hogy szabotálják a megegyezésre törekvő mérsékeltek erőfeszítéseit. Ha a palesztinkérdésre nem születik megoldás, a szíriai és iráni totalitárius rezsimek azt tehetik a Közel-Keleten, amihez csak kedvük van. Akkor pedig minden mérsékelt kormány veszélybe kerül - a szaúdi, a jordániai, az egyiptomi és a palesztin is.