A szeretőtartás veszélyei

3 perc

2006.12.12. 22:00

Vaskézzel irányítja Kambodzsát a két évtizede hatalmon lévő, egykori vörös khmeres Hu Szen kormányfő, és bár a belpolitikai helyzet egyre feszültebb, a gazdaság eredményes.

Nem hagyja magát Norodom Ranariddh herceg, a kambodzsai exkirály, Szihanuk idősebb fia. Hiába váltották le nemrég az apja által még a nyolcvanas évek elején alapított royalista párt, az Egyesült Nemzeti Front a Független, Semleges, Békés és Együttműködő Kambodzsáért (Funcinpec) éléről, a kékvérű politikus nem hajlandó visszavonulni a közéletből. Miután a kambodzsai hatóságok egy új párt alapítására vonatkozó bejegyzési kérelmét technikai okokra hivatkozva elfektették, a 62 éves politikus egy kevéssé ismert párt élére állt, amelynek nevét rögvest a sajátjára változtatta. Mégpedig azért, hogy indulhasson két év múlva a parlamenti választáson, ahol reményei szerint legyőzi legfőbb riválisát, az országot közel két évtizede irányító egykori vörös khmer Hu Szen exkommunista kormányfőt, és magához ragadja a hatalmat.

A hercegnek 1993-ban már sikerült megnyernie az ENSZ felügyeletével megtartott választást, ám akkor koalícióra kényszerült a fél szemére vak Hu Szennel, aki aztán megunva a társkormányfőséget, 1997-ben puccsal eltávolította őt a hatalomból. Azóta a választást rendre Hu Szen Kambodzsai Néppártja (CPP) nyerte, a herceg pedig - saját pártja, a Funcinpec nyomására - kénytelen volt vele koalícióra lépni és asszisztálni hatalmi manővereihez. A királyi sarj legutóbb parlamenti házelnök lett, ám márciusban lemondott, majd Malajziába vonult önkéntes száműzetésbe. Döntését az váltotta ki, hogy a Funcinpec lényegében már akkor elpártolt tőle, miközben Hu Szen elérte az alkotmány módosítását, lehetővé téve, hogy kétharmados helyett egyszerű többség is elég legyen a kormányalakításhoz. Egyes hírek szerint Hu Szen 30 millió dollárért egyszerűen megvásárolta a royalisták támogatását, akikre immár nincs is szüksége koalíciós partnerként, hiszen pártja többségben van a parlamentben.

A száműzetésből augusztusban hazatért herceg hiába próbálta újra kézbe venni pártja irányítását, végül még az elnökségről is leváltották. Hu Szen ugyanis felszólította a royalistákat, hogy vele együttműködésre képes vezetőt válasszanak maguknak. A pártvezetés azért a királyi családban maradt: a herceg helyébe sógora, Keo Puth Ramsey került, aki a miniszterelnök-helyettesi posztot is megkapta. Elemzők szerint a herceg leváltásával politikai pályafutása is véget ért.

Intő jel lehetett volna pedig számára, hogy halálosan beteg apja - az uralkodásról két éve lemondott -, Szihanuk király nem őt, hanem fiatalabb testvérét, Szihamonit választotta utódjául. Az idős király azért döntött a politikában járatlan, főként a művészeteknek élő Szihamoni mellett, mert testvérével ellentétben semlegesnek számított, és nem szította tovább a herceg és a kormányfő hatalmi rivalizálása miatti feszültséget a délkelet-ázsiai országban.

Végleg ki akarja iktatni riválisát azonban Hu Szen kormányfő. A parlamentben nemrég elfogadott, a házasságtörést börtönbüntetéssel sújtó törvényt állítólag a herceg életvitele ihlette, Norodom ugyanis köztudottan gyakran félrelép, nyilvános rendezvényeken sem a feleségével mutatkozik, hanem rendszerint egy táncosnővel. Az új törvény megfigyelők szerint a néhai Pol Pot vezette népirtó vörös khmerek uralmát idézi: a házasságtörés akkor halálos bűnnek számított. Kambodzsában hagyomány ugyan a szeretőtartás, ám Hu Szennek elege lett abból, hogy miniszterei a hivatalos eseményeken rendre nem a feleségükkel jelentek meg. A kormányfő pártja részéről egyébként indoklásul elhangzott, hogy így a korrupciót is vissza lehet szorítani, szeretőt tartani ugyanis igen költséges. Ellenérvek is elhangzottak, az információs miniszter szerint például a szerető kiváló stresszoldó, és így jótékony hatással van a munkára is.

Az új törvény az ellenzék kordában tartására is lehetőséget ad. A kormányt kritizáló ellenzéki képviselők helyzete már most sem könnyű, mentelmi jogukat rendre felfüggesztik, mondván, felszólalásaikban személyiségi jogokat, államtitkot sértő megjegyzések hangzanak el. Ez történt tavaly Sam Rainsy ellenzéki politikussal is, aki azzal vádolta meg a kormányfőt, hogy erőszakos támadásokkal fenyegeti ellenfeleit. Rainsy önkéntes száműzetésbe kényszerült, mivel képviselői mentességi jogát megszüntetve vád alá helyezték. Nem sokkal később mégis visszatért, mert miután megkövette a kormányfőt, ejtették a vádakat. Mindenesetre politikai elemzők már azt is haladásként értékelik, hogy a kormány politikájával szemben álló személyek az utóbbi két évben már nem tűnnek el.

A vaskézzel kormányzó Hu Szen kormánya ugyanakkor látványos gazdasági eredményeket ér el. Az utóbbi hat évben a hazai össztermék (GDP) átlagosan 7,3 százalékkal bővült, tavaly rekordnövekedést, 11,3 százalékot regisztráltak. A növekedés hajtómotorja a textil- és ruházati termékek exportja, a turizmus, az építőipari boom, a rekord agrártermés, valamint a nagyarányú külföldi tőkebefektetés volt. A további fejlődés biztosítéka lehet, hogy az amerikai Chevron olajcég nemrég olajlelőhelyre bukkant a Sziámi-öbölben, a kambodzsai partok közelében. Bár a feltárás évekig elhúzódhat, ha sikerrel jár, a következő két évtizedben évente akár 7-8 milliárd dollárnyi bevételt hozhat az országnak. Amire szükség is lenne, hiszen Kambodzsa 14 millió lakosának a harmada kevesebb mint napi fél dollárnyi pénzből él.