Végzetes melléfogások az állásinterjún

2 perc

2007.01.03. 05:30

A mindent eldöntő felvételi beszélgetés sikere a jelentkező felkészültségén és tájékozottságán múlik, ám sokat nyom a latban az is, mit és hogyan kérdezel az állásinterjún. Néhány ballépést érdemes elkerülnöd, ha komolyan megpályázol egy állást!


A farmer kellemes viselet, de nem az
állásinterjún!
© sxc.hu
A szakmai tapasztalat, az alapos felkészülés még korántsem jelenti azt, hogy sikeresen veszed az utolsó akadályt. Az idegesség, a vizsgadrukk az állásinterjún még a rutinosabb álláskeresőket is kellemetlen helyzetbe hozhatja, amelyből csak higgadtan, talpraesetten kerülhetnek ki fölénnyel.

Egy amerikai álláskereső oldal felmérése szerint a megkérdezett 850 tengerentúli vállalatigazgató 70 százaléka számolt be olyan esetről, amely során a jelentkezők bizarr  szituációba kerültek, és elpuskázták életük nagy lehetőségét. Egy nagyvállalathoz felvételiző munkavállaló például alighogy az interjúztató szeme elé került, közölte, hogy a helyiségnek rossz kisugárzása van, és távozott.

Lesír rólad az unalom?

Megpályázol egy állást, amely ugyan nem álmaid netovábbja, mégis úgy véled, „kezdetnek megteszi”. Az állásinterjún viselkedj természetesen, légy érdeklődő, kommunikatív, még akkor is, ha úgy érzed, hogy leendő munkaköröd nem tartogat elég kihívást számodra, és többre lennél hivatott. Számolod a perceket, amikor végre szabadulhatsz a kérdések kereszttüzéből, netán unatkozol? Ne nézd az órádat, ne légy türelmetlen, ha interjúztatód megtisztel azzal, hogy elég időt szán rád, udvariasan várd meg, míg fölteszi kérdéseit.

Első ránézésre nem tűnsz hozzáértőnek?

Az első benyomás ahogy az élet minden területén, úgy az állásinterjún is döntő fontosságú. Számos jelentkező azonban nemhogy nem törekszik arra, hogy jó benyomást keltsen, és külseje is tükrözze hozzáértését, még lazára is veszi a figurát: például farmerben, falatnyi szoknyában vagy strandpapucsban jelenik meg egy-egy illusztris vállalat felvételi beszélgetésén. Mielőtt elköveted azt a hibát, hogy erősen alulöltözötten libegsz be az ajtón, tanulmányozd a vállalat profilját, és törekedj arra, hogy viseleted megfeleljen a követelményeknek: tükrözze, hogy tudatában vagy felelősségednek és tisztában vagy a vállalati etikettel.

Reszketsz az idegességtől?

Természetes, hogy ideges vagy a felvételi beszélgetés előtt, hiszen vizsga-helyzetben mindenkiben van egy adag feszültség, ám ez - ha csak kis mértékben van jelen - kimagasló teljesítményre sarkallhat. Gond akkor van, amikor a jelentkezőn annyira elhatalmasodik az idegesség, hogy egyetlen épkézláb mondatot sem tud kinyögni, gügyög, dadog, izzad és szinte lebénül a félelemtől. Extrém esetben az is előfordulhat, hogy a szerencsétlen jelölt elájul. Hogy idegességed legyőzd, készülj fel alaposan a beszélgetésre, majd amikor az interjúztató szemébe nézel, gondolj arra, hogy ő is a munkáját végzi, neked pedig az a dolgod, hogy segítsd őt ebben, és legjobb tudásod szerint teljesíts.

Csak a céges juttatásokon jár az eszed?

A megpályázott állás különösen csábító, mert kiemelkedő juttatásokban lenne részed? Hiába a magas bér, a céges autó és telefon, a balesetbiztosítás vagy az üdülési lehetőség, soha ne mutasd a felvételi beszélgetésen, hogy elsősorban az előnyös juttatások sarkalltak arra, hogy jelentkezz a vállalathoz! Inkább a szakmai előmeneteli és tapasztalatszerzési lehetőségeket hangsúlyozd, amikor az állás előnyeiről esik szó. Fizetésedről és szabadnapjaid számáról csak a megfelelő pillanatban beszélj: nem rossz taktika, ha kivárod, hogy leendő főnököd hozza szóba a kényes kérdéseket.

Megvásárolnád interjúztatód jóindulatát?

Egy nívós, nemzetközileg elismert cégnél szóba sem jöhet, hogy a potenciális alkalmazott megvásárolja főnöke bizalmát: ajándékkal kedveskedjen, pénzt vagy egyéb szolgáltatásokat kínáljon föl neki. Te is tartózkodj ezektől a módszerektől, és ügyelj arra, hogy referenciáid és szóbeli teljesítményed alapján ítéljenek meg!