Gének határozzák meg az emberi intelligenciát

1 perc

2007.01.16. 09:45

Az emberi intelligenciát a gének, pontosabban egy gén határozza meg - állítja egy lipcsei genetikus, aki szerint az IQ – intelligenciahányados - annál magasabb, minél gyorsabb a gondolatfolyam.

Volkmar Weiss szerint nem az emberi agy barázdáltsága, és nem is a nagysága a döntő. Egy ember intelligenciája attól függ, milyen sebességgel értékeli ki és tárolja agyában az információkat.
 
A Die Welt című hamburgi lap online kiadásában olvasható jelentés szerint az IQ – intelligenciahányados - annál magasabb, minél gyorsabb a gondolatfolyam. Amennyiben egy átlagos intelligenciájú tanuló (100-as IQ-val) 4 perc alatt old meg egy matematika feladatot, egy 130-as IQ-val bíró kevesebb, mint 2 perc alatt is képes erre. A mentális teljesítőképesség ugyanis minden 30 IQ pontnál duplázódik.
 
Volkmar Weiss könyve, amely "Az IQ csapda" címet viseli, azt az elméletet képviseli, hogy valószínűleg egyetlen "fő gén" az, amely meghatározza, mennyire intelligens az ember. Tézisét már évek óta képviseli, és nagy vitát váltott ki elméletével, de a PISA tesztek, és az európaiak intellektuális teljesítőképességét vizsgáló legújabb brit és finn tanulmányok ismét aktuálissá tették a lipcsei tudós elméletét.
 
Az mindenképp külön figyelmet érdemel, hogy 1990-ig Németországban, de Európa más részein is 15 ponttal nőtt az átlagos IQ érték, viszont az elmúlt 15 évben 5 ponttal csökkent. Ez a fejlemény Európa legnagyobb részén megfigyelhető, kivételt a skandináv országok jelentenek.
 
A Die Welt online változata különböző ötleteket ad arra, hogy a párválasztásnál hogyan járulhatnak hozzá a szülők, hogy gyerekük megfelelő intelligenciahányadossal szülessen.
 
A végső következtetés: tíz éven belül várhatóan megtalálják az intelligenciáért felelős gént - aki teheti, addig várjon a családtervezéssel, aki nem, az döntsön szíve szerint.