Mesterséges papírt és műanyagot ihletett egy bogár

1 perc

2007.01.19. 15:25

Egy ragyogó rovar segíthet a kutatóknak, ragyogóan fehér, ultravékony anyagok előállításában –derül ki egy angol tanulmányból.

A Cyphochilus crataceus crataceus
új technológiák "bölcsője" lehet
Az ujjbegy méretű Cyphochilus, egy dél-kelet Ázsiában őshonos rovar, melynek páncélja a természetben fellelhető anyagoknál jóval fényesebb – fedezték fel brit tudósok. Ezt a felszínét borító – az emberi hajnál tízszer vékonyabb – hártyának köszönheti - írja a BBC.

A Science magazin beszámolója szerint a különlegesen vékony hártya utánzása számos technológiát forradalmasíthatna az iparban. „Ilyen tiszta ragyogó fehérség szokatlan a rovarok világában” – magyarázza a kutatást vezető dr. Peter Vukusic az Exeter Egyetemtől.

„Számos élőlényen fedezhetünk fel hasonlóan fényes fehér felületeket, leginkább a pillangóknál, de ez a vakító fehérség mindenképp egyedülálló a bogarak esetében.

A rovar vizsgálata során Vukusic és csapata számos technológiát használt az optikai mikroszkóptól a lézeres elemzésen át a fénytörésszög-mérésig. A kutatások arra jutottak, hogy a Nemzetközi Szabványügyi Szervezet mértékei szerint, a bogár sokkal vakítóbb és fehérebb, mint a tej vagy egy átlagos emberi fog.

Doktor Vukusic azonban, a felfedezésen túl arra is szeretne megoldást találni, hogyan lehetne mesterségesen is előállítani ezt a ragyogó fehéret. „Amikor a rovarokat elektronmikroszkóp alá helyeztem, egy új világ tárult fel előttem, egészen rendkívüli volt” – mondta.

A kutatók arra jutottak, hogy a bogarak páncélját különlegesen vékony hártya fedi, mely 5 mikrométer (a méter milliomod része) vastag és a legváltozatosabb háromdimenziós formákat veszi fel.

„A szokványostól eltérő struktúra okozza a bogár különös fehérségét” – magyarázza Vukusic.

Míg ugyanis színeket, nagy szabályosságot mutató anyagstruktúrák képesek előidézni, addig a fehér a lehető legváltozatosabb anyagfelépítés eredménye, mely mindenféle színeket magába foglal.

„Képesek vagyunk ilyen fehérséget szintetikus anyagokból létrehozni, de az felhasznált anyagok jóval vastagabbak. Emiatt egy új „fehér megoldást” az ipar számtalan területén tudna használni.”

A kutatók remélik hogy az új felfedezés nyomán, melyet a bogár ihletett, számos mesterséges anyag, így papír, műanyag és festékek is mainál fehérebbek lehetnek.