MSZP a költségtérítésről: a távolságot APEH-es módszerekkel ellenőrzik

1 perc

2007.01.23. 12:41

Az MSZP kísérletet tesz arra, hogy az ötpárti tárgyalások során megállapodás szülessen arról, hogy a képviselők albérletét számlával kelljen igazolni, illetve a hiányzásokat szankcionálni lehessen. Erről Göndör István, az MSZP frakcióvezető-helyettese beszélt.

2006 nyarán a szocialista frakció kezdeményezésére számos olyan változtatás történt, amely csökkentette a képviselők jövedelmét átlagosan 35-55 ezer forinttal - közölte a kormánypárti képviselő. Nem sikerült módosítani azt a rendelkezést, hogy a lakásbérletet is számlával kelljen igazolnia a képviselőnek, és hogy a képviselői hiányzást is szankcionálni lehessen – tette hozzá. A képviselők jogállásáról szóló törvény módosítása kétharmados támogatást igényel, de ez hiányzott - mondta.

A jelenleg is folyó ötpárti tárgyalások során az MSZP újra kísérletet tesz arra, hogy a pártok megegyezzenek a módosításban, és az albérletet számlával vagy érvényes szerződéssel kelljen igazolnia a képviselőnek, és a hiányzáshoz is határozzanak meg konkrét követelményeket – mondta Göndör István. Ismertetése szerint a képviselők díjazása három részből áll: az alapdíjból, a pótdíjból és a költségtérítésből. Az alapdíj és a pótdíj kevesebb, mint korábban, mert minden képviselő csak egy bizottságnak lehet a tagja - hangsúlyozta.

A költségtérítés távolságfüggő, de budapesti képviselők esetében ebben "fejeződik ki a kiadás, a tömegközlekedés, a posta, a telefon, a parkolás", ez a költségtérítés nemcsak utazási költségtérítésről szól – tette hozzá Az MSZP frakcióvezető-helyettese. A múlt nyári módosítások közül a politikus példaként említette, hogy az országgyűlési bizottságok számát 26-ról 17-re, a bizottsági tisztségviselők számát 68-ról 36-ra csökkentették. A változtatások értelmében egy képviselő egy bizottságnak lehet tagja, ezzel 150 bizottsági hely szűnt meg.

Göndör István elmondta, hogy csökkentették a költségtérítés mértékét, új távolsági sávokat vezettek be. Megjegyezte, a távolságbemondás nem képviselői bemondás alapján, hanem az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) által alkalmazott módszer szerint történik.

A frakcióvezető-helyettes kitért arra, hogy a lakásbérleti lehetőséget is szűkítették. Vasúton és más tömegközlekedési eszközön a képviselőknek is ki kell fizetniük a viteldíjat - folytatta a politikus. A képviselők nem vehetnek fel több helyről költségtérítést – hangsúlyozta.