A Fidesz szerint egyre rosszabb helyzetben az önkormányzatok

2 perc

2007.01.26. 11:41

Az önkormányzatok helyzetével, a finanszírozási gondokkal foglalkozott a Fidesz és a Fidelitas szervezésében megtartott pénteki önkormányzati konferencia, amelyen az ellenzéki párt fővárosi frakcióvezetője arról beszélt, hogy veszélyben van az önkormányzatok autonómiája, míg Kaposvár polgármestere az eladósodottságra hívta fel a figyelmet.

Tarlós István, a fővárosi közgyűlés Fidesz-frakciójának vezetője szerint kétséges az önkormányzatok autonómiájának jövője. Szerinte ma egy "rossz", 1994-ben módosított önkormányzati törvény alapján kell, hogy dolgozzanak. Ebben nincs összehangolva az szervezetek hatásköre és felelősség - tette hozzá.
 
A politikus a főváros helyzetéről azt mondta, 2010-ig 23,5 milliárd forinttal lesznek kénytelenek a működési költségeket csökkenteni.
 
Tarlós István kitért az idei helyzetre is, amikor, mint mondta, jelentős elvonási tervek vannak. Így az oktatástól 1,7 milliárd forintot, az egészségügytől 500 milliót, a kultúrától és a városüzemeltetéstől 1,8-1,8 milliárdot, míg a civil szférától 1 milliárdot kívánnak elvenni - tette hozzá.
 
Szita Károly, Kaposvár megyei jogú város polgármestere elmondta, az elmúlt négy évben 450 milliárd forintot vont ki az állam az önkormányzati szférából, ami azt jelenti, hogy döntési szabadságuk ugyan van az önkormányzatoknak, de a végrehajtáshoz nincs meg a fedezet.
 
"Mind az alkotmány, mind az önkormányzati törvény azt a lehetőséget biztosítja még ma is számunkra, hogy legyen meg a jogi függetlenségünk, (...), ugyanakkor az elmúlt négy esztendőben elindult egy olyan folyamat, amely a jogi függetlenséget jogszerűen, nem törvénysértően, mégis egy nagyon erős (...) pénzügyi függő viszonnyá alakítja át" – fogalmazott a politikus.
 
Szita Károly hozzátette, az önkormányzatok adósságállománya folyamatosan emelkedik. Az Állami Számvevőszék adatait idézve Szita Károly elmondta, míg 2002-ben ez az  összeg 265 milliárd forint volt, addig 2004-ben 343 milliárdra, 2005-re pedig már 418 milliárdra nőtt.
 
Mindkét várospolitikus kitért az oktatás helyzetére, amelynek nagy gondja - álláspontjuk szerint - az, hogy az állam már ötven százalék körülire, vagy ez alá csökkentette a normatív támogatás összegét. Szita Károly hangsúlyozta, hogy az állam "nem ismeri el" a dologi kiadásokat, de "nem ismeri el" az iskolákban dolgozó technikai személyzetet sem, emellett az idei évben szigorítás várható a napközis csoportok működtetésének finanszírozásában is.
 
Tarlós István úgy vélte, az oktatás területén a bérek finanszírozása is nehézségeket okoz. Azt javasolta, hogy az állam közvetlenül utalja a bért a közalkalmazottaknak, így a pedagógusoknak is. Mint mondta, az állam ettől menekül, mert nem akar szembesülni az általa okozott pénzügyi nehézségekkel.