Pajzsmirigyrákos betegeket gyógyítanának, nem elég a pénz
Pajzsmirigyrákban szenvedő betegek műtét utáni kezelésére kíván központot létesíteni a Békés megyei Pándy Kálmán Kórház Gyulán.
A kórház már korábban alkalmazta a műtét utáni nagy dózisú izotóp kezelést, ám egy belső átszervezés és költözködés miatt évekkel ezelőtt leálltak vele - mondta Pocsay Gábor, a kórház I. belgyógyászati osztályának osztályvezető főorvosa.
Az izotópos kezeléseket annak idején siker kísérte, hiszen összesen 106 beteg fordult meg a kórházban, s közülük hat év után 94,4 százalékos a túlélési arány. A főorvos kiemelte, hogy ilyen kezelésekre a térségben nem nyílt mód, így a szomszédos megyékből is Gyulára utalták a betegeket.
A radiojódos műtét utáni kezelés speciális körülmények kiépítését feltételezi, hiszen az izotópos kezelés miatt a betegeket három napig izoláltan, külön kórteremben, kórházi részlegben kell ellátni. További bonyodalmat okoz, hogy a székletet és vizeletet fel kell fogni, és 80 napig tárolni, amíg a jód 131-es izotópja elbomlik.
A gyulai kórházban már részben kialakították az új osztály infrastruktúráját, ám a végleges befejezéshez még 30 millió forint hiányzik, amelyet társadalmi összefogással kívánnak előteremteni. Pocsay Gábor külön hangsúlyozta, hogy a kezeléseket finanszírozza az egészségbiztosítási pénztár, így a kétszer két ágyasra tervezett részleg a kialakítást követően gazdaságosan működhet.