Környezeti katasztrófák a Tibeti-fennsík felmelegedése miatt?

1 perc

2007.02.02. 07:27

Kínai kutatók arra figyelmeztetnek, hogy a Tibeti-fennsík hőmérsékletének emelkedése a gleccserek elolvadásához, folyók kiszáradásához, homokviharokhoz, valamint még nagyobb mértékű elsivatagosodásoz vezet.

© PLT
A pekingi meteorológiai szolgálat szerint Kínában az országos átlaghőmérséklet a januárban szokásosnál 1,4 Celsius-fokkal, a Tibeti-fennsíkon viszont az előző évekhez képest 2,7 fokkal volt magasabb. A fennsík hőmérséklete a nyolcvanas évek óta évtizedenként 0,42 Celsius fokkal emelkedik - írta a China Daily angol nyelvű napilap.

"A Tibeti-fennsík hőmérséklet-emelkedése legrosszabb esetben negatív hatással lehet a Jangce-folyóba jutó vízmennyiségre, ennek forrása más folyókkal együtt ezen a hegyvidéki területen található" - mondta Hszü Hsziang-tö kutató. A Sárga-folyó Kína második leghosszabb folyója, amely ugyan katasztrofális árvizeket is okoz, de több mint 150 millió embert lát el ivóvízzel, és az ország mezőgazdasági területei 15 százalékának öntözését biztosítja.

A kutató szerint több évtizedes tanulmányozás alapján kimutatták, hogy a Tibeti-fennsík Kínára és a világ más területeire is kiható időjárás-előrejelzőként működik. A műholdfelvételek adataiból kiderült, hogy a fennsík felett 1998 júliusában tapasztalt gyors felhőmozgás összefüggésben volt az azon a nyáron bekövetkezett, évtizedek óta nem tapasztalt mértékű áradásokkal. Tavaly az egész Kínára kiterjedő hőhullámok is kapcsolatban álltak a fennsíkon 2005-2006 telén mért átlagosnál magasabb hőmérsékletekkel - tette hozzá Hszü Hsziang-tö.

A pekingi környezetvédelmi hivatal szerint idén tavasszal az enyhe és száraz tél miatt a szokottnál erősebb homokviharok érhetik a fővárost. A langyos január miatt a férgek petéi és a rovarok is sokkal könnyebben átvészelhetik a telet, ami fokozza a növények fertőzéses betegségeinek lehetőségét, és azt is jelenti, hogy több kártevőre kell számítani a tavasz folyamán.