Természetbeni juttatások a kölcsönzött munkavállalóknak is

1 perc

2007.02.05. 10:11

Az egyenlő bánásmód követelményei alapján a kölcsönzött munkavállalók részére is biztosítaniuk kell majd a munkáltatóknak a cégnél szokásos természetbeni juttatásokat, a kölcsönbevevő munkáltató erről elszámol a kölcsönbeadóval a Munka törvénykönyve módosítási tervezete szerint.

A Szociális és Munkaügyi Minisztérium honlapján közölt tervezet javasolja, hogy a kölcsönzött munkavállaló közvetlenül a kölcsönbevevőtől kapja meg a természetbeni munkabért és juttatásokat, bár a kölcsönbevevő természetesen nem a munkáltatója.

A Munka törvénykönyvén kívül ehhez módosulnának a személyi jövedelemadó szabályai is, lehetőséget adva arra, hogy a juttatásokhoz járó kedvezményeket munkáltatóként a kölcsönbevevő vehesse igénybe. Ezekhez a változásokhoz szükségesek azok a szabályok is amelyek előírnák a két munkáltató közötti elszámolást, azt, hogy a kölcsönbevevő és a kölcsönbeadó közötti megállapodás alapján a kölcsönbevevői juttatást ellentételezni kell.

A változtatásra azért is szükség lehet, mert a kölcsönbevevő gyakran saját termékét, szolgáltatását bocsátja kedvezményesen saját munkavállalói rendelkezésére természetbeni munkabérként vagy juttatásként. Az egyenlő bánásmód követelményei szerint ezeket a juttatásokat a kölcsönbeadónak is biztosítania kellene az adott helyre kölcsönzött munkavállalóknak. Az ilyen termékek, szolgáltatások beszerzése viszont aránytalan nehézségekbe, költségekbe kerülne számára.

Hasonló a helyzet olyan szolgáltatások - például egészségügyi szolgáltatás - megvásárlásakor, amelyekre a kölcsönbevevő munkáltató köt szerződést a saját munkavállalói javára külső közreműködőkkel.

A Munka törvénykönyve módosításával a kölcsönbevevőt köteleznék arra is, hogy adja meg a kölcsönbeadónak a kölcsönzött munkavállalóval azonos vagy ahhoz hasonló munkakörben foglalkoztatott saját dolgozóinak béradatait. Ez azért szükséges, hogy a kölcsönzött munkavállalóknak az egyenlő bánásmód alapján ehhez igazodó bért fizessen a kölcsönbeadó.