Kiss Péter: a munkavállalók is igazodjanak a piaci igényekhez

1 perc

2006.12.15. 14:45

A munkavállalói mobilitás sok mindent jelent, például azt is, hogy a munkavállalók is igazodjanak a piaci igényekhez az állandó továbbképzés, ha szükséges a szakmaváltás vállalásával - mondta Kiss Péter szociális és munkaügyi miniszter.

A mobilitást szolgálja, hogy az Európai Unió tagországaiban a más tagországok állampolgárainak biztosított szabad munkavállalás a célkitűzés. Több régi tagország már az új tagországok 2004-es felvételekor biztosította ezt a jogot, a régi tagállamok egy része ma is korlátozást tart fenn.

A magyar kormány hamarosan dönt arról, hogy milyen módon szabályozza az új belépő országok, Románia és Bulgária állampolgárainak munkavállalását.

Kiss Péter elmondta: Magyarországnak fokozatosan kell biztosítania a teljesen szabad munkavállalást a két ország állampolgárainak, ugyanakkor hazánknak, mint Romániával szomszédos országnak alaposan meg kell fontolnia, hogy olyan megoldást találjon, amely nem jelent feszültségeket a munkaerőpiacon, de figyelembe veszi a romániai magyar nemzetiségű állampolgárok érdekeit is. Ezt jelentheti a szabadabb munkavállalás bizonyos szakmákban, területeken - tette hozzá.

Az Országgyűlés foglalkoztatási és munkaügyi bizottsága a közelmúltban egyetértett azzal, hogy Magyarország az első két évben ne biztosítson teljesen szabad munkavállalást, de azokban a szakmákban, amelyekben itthon munkaerőhiány van, könnyítse meg a román és bolgár munkavállalók elhelyezkedését.

Többen azzal indokolták a javaslatot, hogy a régi tagországok rendelkezésére álló hétéves átmeneti időszak első két évében nincs lehetőség a teljesen szabad munkavállalás későbbi szigorítására. Ezért először csak bizonyos szakmáknál célszerű lehetőséget adni a könnyebb munkavállalásra, illetve a regisztráció és elemzés alapján dönteni a későbbi könnyítésekről.

Az Országos Érdekegyeztető Tanács is foglalkozott a kérdéssel a közelmúltban. A szakszervezetek többsége nem támogatta azt a javaslatot, hogy csak egy bizonyos szakmai körben könnyítsék meg a román és a bolgár állampolgárok magyarországi munkavállalását. Szerintük ez nem következetes magatartás, mert Magyarország, amikor saját állampolgárainak munkavállalásáról volt szó, a szabad munkavállalást támogatta.

A munkáltatói érdekképviseletek fele szintén elutasította a korlátozást, szerintük ez gazdaságilag sem indokolt, a munkáltatói érdekképviseletek másik fele bizonyos korlátozást tartott szükségesnek.