Viszlát munka: hogyan töltődj fel a szabadságodon?
Nem tudsz, vagy nem akarsz elszabadulni az irodából, mondván: sok a munka, egyetlen szabadnapot sem engedhetsz meg magadnak? A pihenés a jó és az eredményes munka záloga, olykor szükség van arra, hogy agyadból - akár hetekre – száműzd a nyomasztó munkahelyi gondokat, az egyre halmozódó feladatokat. Hogyan kapcsolódhatsz ki? Tippek.
Tenger, napsütés, pihenés © sxc.hu |
A munkakényszer népbetegség, az amerikai munkavállalók egynegyede például rendszeresen magával viszi folyamatban lévő projektjeit, aktáit még a nyaralásra is – legalábbis ez derül ki a CarrierBuilder álláskereső oldal 2006-os felméréséből. A meggyőződés, hogy munkatársaid távollétedben nem boldogulnak, ne akadályozzon abban, hogy élvezd – és igényeld – a jól megérdemelt pihenést. Az amerikai dolgozók 16 százaléka például szabályosan bűnösnek érzi magát, ha elmegy nyaralni, ahelyett, hogy húzná az igát. Ebben a megkérdezettek 7 százalékánál azért az is szerepet játszik, hogy félnek, távollétükben a vállalat alkalmasabb jelöltet talál a helyükre, ők meg a vakációból visszatérve új állás után nézhetnek.
A munkavállalók közel fele folytonos nyomás alatt él, nem ritka, hogy úgy érzik, teljesen felőrli őket a napi hajtás. Ám minél kétségbeesettebben igyekeznek - jóval többet vállalnak annál, amit teljesíteni tudnak, éjjel is dolgoznak, hogy behozzák a lemaradást - annál kimerültebben néznek minden egyes munkanap elé. Hogy hatékonyságod ne romoljon, és a motiváció is megmaradjon, éves szabadságodat soha ne hagyd veszni, a munka nélkül töltött napokat pedig élvezd ki! Ahhoz hogy maradéktalanul át tudd adni magad a semmittevés varázsának, szakadj ki a munkahelyi taposómalomból és száműzd agyadból a nyugtalanító gondolatokat!
Végy ki egy hét szabadságot!
Bye-bye munka, isten hozott pihenés! A kikapcsolódásra garancia, ha két hétig az iroda felé sem nézel. Ezalatt hozzászoksz a munkától - de nem a házimunkától - mentes mindennapokhoz, és képes leszel kikapcsolódni, aktívan pihenni. Nem tudsz kivenni két hét szabadságot? Egy hét is megteszi, ám ebből legalább három napot tölts alvással, lazítással, a fennmaradó időben pedig szervezz programokat: menj el kirándulni, sportolni, ülj be egy-egy italra a barátaiddal, és ne gondolj a munkára!
Fizess be egy szervezett útra!
Ha jó előre megtervezed nyaralásodat: kinézed a helyet, kiválasztod a megfelelő időpontot, és lefoglalsz egy szervezett utat az utazási irodában, nem lesz lehetőséged rá, hogy az utolsó pillanatban meggondold magad, és a munkára hivatkozva lemondj szabadságodról. Hogy nyugodt lélekkel kivonhasd magad a forgalomból, gondoskodj róla, hogy határidős feladataiddal még az utazás előtt elkészülj, és ne az indulás előtti utolsó pillanatban kapkodj. Kevesen dolgoztok a vállalatnál? Erre az időre keress egy helyettest, aki elvégzi a sürgős teendőket, megoldja a felmerülő problémákat.
Örvendeztesd meg magad egy hosszú hétvégével!
Nincs elég szabadságod? Nem tudsz egy hétre megszökni a cégtől? A kikapcsolódásnak remek módja, ha hétvégédet megtoldod egy-két nappal, így több időd marad a lazításra, és nem nyomaszt a tudat, hogyha visszatérsz az irodába, egyheti tennivaló vár rád. Ezt az időt - ha teheted - töltsd külföldön vagy vidéken, hogy a környezetváltozással, és az új élményekkel, melyekkel gazdagodsz, tudatosítsd magadban: szabadságon vagy.
Két napra vonulj el!
Pénteken kilépsz az irodából, és csak hétfő reggel kell újra bemenned? A rendelkezésre álló két és fél napot a lehető legkellemesebben töltsd! Otthon ne menj a számítógép közelébe, céges e-mailjeidet se nézd meg, húzd ki a telefont - a mobilodat tedd el a kezed ügyéből -, olvass, aludj, és tölts minél több időt barátaiddal, családoddal. Nézzetek meg egy filmet, vagy szervezzetek közös programot, mindegy mit, ám arra törekedj, hogy munkával kapcsolatos kérdések ne kerüljenek szóba!