Hogyan viselkedj az állásinterjún, ha előző munkahelyedről kirúgtak?

2 perc

2007.02.21. 05:00

Sok álláskeresőben fölmerül a kérdés: eltitkolja vagy – mielőtt még leendő főnöke rákérdez - önként hozza föl az állásinterjún, hogy előző munkahelyéről nem szabad akaratából távozott? A dilemma ezzel még korántsincs megoldva, ha ugyanis bevallja, hogy kirúgták, jó esélye van rá, hogy örökre búcsút mondjon az áhított munkának. Íme néhány tanács, hogyan viselkedj ebben a kényes helyzetben!

© sxc.hu
Kirúgtak munkahelyedről? Akár a főnök hibájából történt, akár saját viselkedésednek vagy teljesítményednek köszönheted, a tény ettől még tény marad. Ahogy az is, hogy közeleg az első állásinterjú ideje, ezért lélekben készülj föl rá, hogy mit mondasz majd, ha az interjúztató önéletrajzodat böngészve rápillant munkahelyeid listájára, és megkérdezi, mi késztetett arra, hogy otthagyd legutóbbi állásodat. Ha nem akarsz az interjú első percétől azon rágódni, hogy mikor szegezik neked a kérdést, a megfelelő pillanatban hozakodj elő vele!

Csak lazán!

A természetes viselkedés, ésszerű beszéd kedvező benyomást kelt leendő munkaadódban. Ha idegeskedés, szorongás nélkül, összeszedetten és lényegretörően elmondod, hogy előző munkahelyedről kirúgtak, ám őszintén föltárod az okokat, föllélegezhetsz: nem kaphatnak hazugságon. Ez a lépés azonban kockázatos, hiszen beismered, hogy - akár önhibádon kívül - nem álltál helyt. Éppen ezért kerüld a túlzásokat, mondanivalódat érzelemmentesen, tényszerűen tálald, és ne bocsátkozz részletekbe. Ne idegeskedj, ne dadogj, minél előbb ess túl a nehezén, hogy aztán áttérhessetek egyéb kérdésekre is.

Ne kenj mindent volt főnöködre!

Igazságtalanul bocsátottak el munkahelyedről? Nem kaptál végkielégítést? Dühödet és elkeseredettségedet ne zúdítsd az interjúztatóra, és ne próbálj kibújni a felelősség alól azzal, hogy a történtekért kizárólag volt főnöködet okolod. Ellenszenves viselkedéseddel ugyanis nem együttérzést vagy rokonszenvet váltasz majd ki, sokkal inkább viszolygást és ellenérzést. Ha az interjúztatóban fölmerül a gondolat, hogy előző munkahelyedről talán nem véletlenül menesztettek, elbúcsúzhatsz az állástól. Törekedj az „arany középre”: elfogulatlanul, ingerültség nélkül számolj be az elszenvedett igazságtalanságról (amennyiben önhibádon kívül rúgtak ki).

Készülj föl a kellemetlen kérdésekre!

Egy-egy állásinterjúra nehéz tökéletesen felkészülni, mert mindig adódhatnak váratlan, zavarbaejtő kérdések. Hogy könnyedén, gyomorgörcs és izzadó tenyér nélkül vészeld át a kellemetlen perceket, amelyekben előző munkahelyedről esik majd szó, kérd meg egyik barátodat, hogy készítsen fel erre a helyzetre! Tegyen fel provokatív, lényegretörő kérdéseket - bármit, ami a felvételi beszélgetésen fölmerülhet -, te pedig, mintha az állásinterjún lennél, higgadtan, megfontoltan válaszolj, még akkor is, hogyha legszívesebben közölnéd beszélgetőtársaddal, hogy semmi köze a dolgaidhoz.

Nézd jelenlegi helyzeted pozitív oldalát!

Bizonyára nem vonod meg a válladat, ha kirúgnak munkahelyedről, ám kár sokáig keseregni. Ahhoz, hogy mielőbb tovább tudj lépni, és kamatoztathasd kellemetlen tapasztalataidat, keresd a helyzet pozitív velejáróit! Ugyan állás után rohangálhatsz, ám jó esélyed van rá, hogy jobb ajánlatot kapsz, mint legutóbb; munkádat az új helyen megbecsülik, elismerik; esetleg olyan munkahelyi közegbe - összetartó csapatba - kerülsz, amelyről korábban álmodni sem mertél.

Értékeld - a megfelelő pillanatban az állásinterjún is említsd meg -, hogy pályafutásod alatt mit értél el, és milyen lehetőségeket hagytál ki. Elemezd, hogyan döntöttél a nehéz helyzetekben - mikor döntöttél jól vagy rosszul -, és hogyan tudnál hatékonyabban teljesíteni, képességeidet és tapasztalataidat egy másik cégnél kamatoztatni.