Bajba kerülhetnek a magán-nyugdíjpénztári tagok

3 perc

2007.02.26. 11:08

Késedelmi pótlékot fizet az, aki február 12-ig nem az adóhivatalnak utalta a magán-nyugdíjpénztári tagdíjat, és ahelyett, hogy korrigálná tévedését, megvárja, amíg szolgáltatójától visszakapja a tévesen utalt összeget. Bírság szabható ki azokra az egyéni vállalkozókra, illetve munkaadókra is, akik ugyan az adóhivatalnak utaltak, de a tagdíjtól eltérő összeget. A következő bevallási idő március 12., nem árt tanulni az eddigi hibákból.

A kivételek
Három esetben még mindig a pénztárnak kell utalni:
• a biztosítási kötelezettséggel járó jogviszony és/vagy járulékalapot képező jövedelem hiányában a tagdíjat;
• a prémiumévek programról és a különleges foglalkoztatási állományról szóló 2004. évi CXXII. törvény rendelkezései alapján megállapított magán-nyugdíjpénztári tagdíjkülönbözet összegét;
 az állami adóhatóság igazolása szerinti elévülési időn túli tagdíj-befizetéseket.
Hiába figyelmeztette tagjait a legtöbb pénztár, hogy ettől az évtől a tagdíjakat az APEH a Magyar Államkincstárnál megnyitott számláira kell befizetni, az adózók( önadózást választó magánszemélyek, egyéni vállalkozók és a munkáltatók)  jó része továbbra is a pénztáraknak utalt. Az új rendszerű bevallás és befizetés első alkalommal 2007. február 12-én volt esedékes, a következő bevallásig alig két hét van hátra.

A februári adóbevallások jelenlegi feldolgozottsági állapotában ugyan nem lehet még tudni, az adózók hány százaléka utalt tévesen, egy biztos, nincs olyan jogszabályi rendelkezés, amely tévedés korrigálására külön, barátibb megoldást tenne lehetővé  – tudta meg a hvg.hu az APEH-ől. 

A magánnyugdíjpénztár a számlájára téves befizetésként érkezett összeget (hivatalból vagy a foglalkoztató megkeresése alapján) feltehetően visszautalja a foglalkoztatónak. Csakhát ez időbe telik. Nincs  ugyan akadálya annak, hogy a munkaadó megvárja, amíg a pénztár visszautalja a pénzt, de a hosszú átfutási idő  sem a késedelmi pótlék felszámítása, sem a végrehajtási eljárás megindítása alól nem mentesít – figyelmeztet az APEH. Így természetesen az is előfordulhat, hogy a téves helyre befizető felszólítást kap az adóhivataltól.  A téves befizetések visszakérésére külön határidő nincs, de az esetleges következmények miatt ennek optimálisan a legrövidebbnek kell lennie. A késedelmi pótlék mértéke minden naptári nap után a felszámítás időpontjában érvényes jegybanki alapkamat (jelenleg nyolc százalék) kétszeresének egy napra eső része.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

Az Évgyűrűk Magánnyugdíjpénztár tagjainak egyelőre 8-10 százaléka  utalta a tagdíját továbbra is a pénztár számlájára – tájékoztatta a hvg.hu-t Fórizs Sándor, az igazgatótanács és egyben a Hazai Nyugdíjpénztárak Országos Szövetségének elnöke. Úgy véli, a tagok figyelmetlensége mellett a rendszer sem látható át igazán. A pénztárak adatbázisaihoz egyelőre nem fér hozzá az adóhivatal, így további félreértések is adódhatnak az elektronikus adózásra kötelezett tagok bevallásánál. Mondjuk például, ha egy tag  a múlt évben nagyobb összeget fizetett tagdíjként,  és arra számított, hogy az APEH idén ezt  ugyanúgy jóváírja neki, mint a magán-nyugdíjpénztára, tévedett.

Adókedvezmény tagoknak
A magán-nyugdíjpénztári tagdíj - a járulékalapot képező jövedelem (bruttó kereset) 8 százaléka - kiegészíthető 10-re. A kiegészítés mértékének 30 százaléka az adóból visszaigényelhető. Az adókedvezmény elszámolását a munkáltató a havi adóelőleg levonásakor figyelembe veszi. Amennyiben a munkáltató átvállalja a magán-nyugdíjpénztári tagdíj-kiegészítést, az ő számára járulékmentes ez a kifizetés, mivel költségként jelentkeznek.
A tavalyi  túlfizetéseket - mint  arról az APEH  tájékoztatta a hvg.hu-t -  még a magán-nyugdíjpénztárakkal kell rendeznie az adózóknak, az adóhivatal csak a hozzá teljesített befizetések tekintetében jár el. A pénztárak és az adóhivatal folyamatosan egyeztetnek az adatokról. Az adatszolgáltatás után, vagyis áprilisban folytatódhat a további harmonizáció.

A rossz számlára utalók számára egyetlen vigasz, hogy amennyiben megállapítják, az esetlegesen kiszabott bírság oka a téves számlára befizetés volt, úgy az adóhivatal, tekintettel az új eljárási rend nehézségeire, az összes körülmény mérlegelésével, méltányosan fog eljárni - értesült a hvg.hu. Az APEH, a bevallások feldolgozását követően a tagdíjbevallás (önellenőrzés, helyesbítés) adatait hivatalból átadja a magán-nyugdíjpénztáraknak.

A Magyar Államkincstár pedig a tagdíjat, a késedelmi és az önellenőrzési pótlékot haladéktalanul átutalja az érintett magán-nyugdíjpénztárnak. A pénztár az általa feltárt tagdíjbevallással és -befizetéssel összefüggő hiba, hiányosság esetén – főszabályként – már nem a foglalkoztatót, hanem az adóhatóságot keresi meg.

A magán-nyugdíjpénztári tagdíj bevallása immár a kötelezően elektronikus, a havi járulékbevallás része. Az, hogy a tagdíjakat is az adóhivatalnak kell befizetni, a járulékrendszer átalakítását célzó kormányzati reformprogram egyik állomása – indokolta az APEH a változásokat. Elgondolkodtató viszont, hogy miközben a magyar adózók számára kötelezővé teszik az e-bevallást, más uniós országban adómarketinggel motiválják a bevallásukat elektronikusan teljesítőket. Franciaországban például 20 euróval támogatják azokat, akik nem a papíralapú adózást választják, Olaszországban pedig jóval később kell bevallaniuk az elektronikus utat választóknak.