Nincs újabb magyar Oscar - videó

4 perc

2007.02.26. 08:29

Sokaknak az a véleménye (nekünk is), hogy A Tégla nem feltétlenül Scorsese legjobb filmje, ráadásul az egyetlen remake-je, holott a rendező korábban azt nyilatkozta, nem forgatja újra mások alkotásait, saját forgatókönyvekkel dolgozik. Ehhez képest A Tégla most bejött, méghozzá nagyon.

Francis Ford Coppola és George Lucas
© AP
Az idei Oscar nem hozott sok meglepetést, inkább mondhatnánk az elégtételek díjátadójának. Bár Leonardod DiCaprionak harmadik jelölését sem sikerült szoborra váltani, A Tégla című film viszont szépen hozott, összesen négy díjat gyűjtöttek be készítői. A legjobb vágás és feldolgozott forgatókönyv mellett A Tégla lett a legjobb film is, Martin Scorsese pedig a legjobb rendező. Scorsese-nek ez volt a hetedik jelölése, de az első győzelme, viszont az örömbe némi üröm is keveredik. Sokaknak az a véleménye (nekünk is), hogy A Tégla nem feltétlenül a legjobb filmje, ráadásul az egyetlen remake-je, holott a rendező korábban azt nyilatkozta, nem forgatja újra mások alkotásait, saját forgatókönyvekkel dolgozik. Ehhez képest A Tégla az igen sikeres, szinte már kultikussá vált Szigorúan titkos ügyek című távol-keleti film felhasználásával készült, ezért megjelentek olyan jóslások is, ha Scorsese pont ezért kapja meg a régen várt Oscart, az az elismerés helyett inkább megalázás. Scorsese maga nyilván nem szomorú azért, jól jön az a szobor, amikor a következő filmjéhez a szerződési feltételeket kell majd kialkudni, sőt, még viccelni is képes volt. "Jó, hogy nem kaptam meg korábban, mert megváltoztatta volna a filmjeimet, amiket készítettem. Örülök, hogy ilyen sokáig tartott" - nyilatkozta a sajtószobában.

DiCaprio helyett Forest Whitaker nyerte el a legjobb férfiszínész díját a Last King of Scotland című filmben játszott diktátor figuráért, bebizonyítva ezzel a teóriát, hogy szélsőséges szerepekkel könnyebb Oscart nyerni. Whitakernek ez volt ez első jelölése, de Idi Amin megformálásával már számos más díjat is hazavitt, például a Golden Globe-ot, ezért nem is szerzett számára akkora meglepetést az elismerés. "Éreztem a leheletét a nyakamon, valahogy éreztem a csiklandozást a testemben." - mondta később a médiának.

A legjobb színésznő Helen Mirren lett a Királynő című filmért. A brit hölgynek ez az első Oscarja három jelölés után és győzelme szintén várható volt, tekintve, hogy eddig az angol királynő megjelenítéséért kapott minden egyes felterjesztéséből győzelem lett. A királynőt egyébként a legjobb jelmez kategóriában is jelölték, de azt végül Sofia Coppola új filmje hozta el, a Maria Antoinette, Milena Canonero, minden Coppola film jelmeztervezőjének ruháiért.



A legjobb férfi mellékszereplő Alan Arkin A család kicsi kincséért, ahol egy heroinfüggő nagypapát játszik, aki végül túladagolásban elhalálozik, de a film ettől függetlenül kifejezetten kedves és vicces darab és megkapta a legjobb eredeti forgatókönyv díját is.

A legjobb női mellékszereplő szintén egy elégtétel díj, Jennifer Hudson díjparádéjának valószínűleg utolsó állomása. Ahogy már korábban is írtunk róla, Hudson az amerikai megasztárban tűnt fel énekesnőként, a Dreamgirls című film egyik szerepét szinte véletlenül kapta meg és Effie White eljátszása szó szerint gyökeresen megváltoztatta az életét. Hudson persze sírt, a nagymamáját emlegette a díj átvételekor és igyekezett a trükkös kérdésekre, mint például "mit szól hozzá, hogy nagy ideálja, Eddie Murphy nem nyert, holott őt is jelölték ugyanezért a filmért?", udvarias és semmitmondó válaszokat adni. Az Álomlányoknak köszönhetően Hudson szinte a szemünk előtt nőtt fel, stílusa, viselkedése, kommunikációja egyre kifinomultabb lett, a díjátadók szezonját végigcsinálva. Korábban az American Idolról is igen negatívan nyilatkozott, elég sok tüske maradhatott benne a versennyel kapcsolatban, hiszen végül nem nyert, de az Oscar után már erről is gálánsan elfeledkezett, csak a szépre emlékezve. Beyoncé, mint szereplőtárs és díva, elegánsan gratulált nem mintha lett volna más választása.



 A legjobb külföldi film a nálunk is nemrég bemutatott dán A mások élete  című film lett, amely a Német Demokratikus Köztársaságban játszódik hat évvel a berlini fal leomlása előtt, számunkra valószínűleg nem sok új információt tartalmaz a diktatúrában történő életvezetésről.

A magyar jelölt, Tóth M. Géza, akit a legjobb animációs rövidfilm kategóriában terjesztettek fel, végül sajnos nem hozhatta haza a szobrot, azt végül szintén egy dán alkotás nyerte el, de remélhetőleg már a jelölés is segíti a tehetséges rajzfilmes jövőbeni munkáját. Értjük ezalatt, hogy a megfelelő helyeken megfelelő összegekkel támogatják terveit.



Azért volt néhány meglepetés az este folyamán, például most már egészen biztos, hogy Naomi Watts terhes, a gyermek apja Liev Schreiber, aki az eseményen nem volt jelen, de egyébként a színésznő barátja évek óta. Watts Nicole Kidmannel érkezett a vörös szőnyegre, "csajbulit" tartottak elmondásuk szerint. Kidman nem tékozolta az időt, amíg férje elvonókúrán volt, sikerült az arcán újabb ránctalanító kúrákat megcsináltatni, a homloka  lassan már ijesztően sima.

Szintén meglepetésként lehet nyilvántartani egy bájos bakit, amit Will Smith fia követett el. A Jaden nevű kisfiú idén debütált a vásznon apja mellett A boldogság keresése című filmben, úgyhogy A család kicsi kincse film főszereplőjével, Abigail Breslinnel párosítva közösen jelentették be a számunkra is izgalmas legjobb animációs rövidfilm nyertesét. A kis Smith viszont annyira izgult, hogy meg sem várta, amíg az egyébként szintén Oscar-jelölt Abigail elmondja ki győzött, rögtön a következő díj szövegébe kezdett, de legalább volt egy valóban önfeledt nevetésre okot adó pillanat is.

Mert az egyébként igazán vicces Jack Black, Will Ferrel éneklős-táncos, kifejezetten az Oscar-show-hoz készült, a komédiások díjakkal el nem ismert pályájáról szóló paródiája, néhány a dalban megszólított résztvevő és jelölt részéről inkább kínos reakciókat váltott ki.


Kádár Mónika