Altató helyett alváslabor, most már Budapesten is

2 perc

2007.03.09. 10:50

Az álmatlanságban szenvedőknek nem mindig megoldás az altató, a betegek pedig félnek a függőségtől. A különböző alvászavarokat ma már korszerű terápiás módszerekkel igyekeznek kezelni; ezt a célt szolgálja a Budapesten most megnyíló alvásdiagnosztikai központ.

Napjainkban a fejlett országokban mindenekelőtt az életminőség változásával, kevesebbet és rosszabbul alszunk. Nemzetközi felmérések szerint az emberek 95 százalékánál lép fel valamilyen alvászavar az élete folyamán, a felnőtt lakosság 20-30 százaléka szenved álmatlanságban, megközelítően egytizedük állapota súlyos.

Éjszakai megfigyelés, mindent
rögzítenek
A különböző alvászavarok kezelésére ma már korszerű terápiás módszerek léteznek. A Magyarországon első magánkézben lévő SomnoCenterben korszerű műszerekkel felszerelve végzik az éjszakai bennfekvéses vizsgálatokat. Az úgynevezett poliszomnográfiás vizsgálat során az éjszakai alvás-ébrenlét folyamatot, a légzés-, keringés-, mozgásmintázatok mennyiségi és minőségi jellemzőit regisztrálják, amelyeket aztán értékelnek. A központban végzett vizsgálatokon kívül azokat, akik éjszaka beszélnek és felkelnek az ágyból, otthonukban is vizsgálják. 
 
Magyarországon összesen nyolc, a TB által finanszírozott alvásdiagnosztikai központ van, mindössze 20 ággyal, így akár éves várólisták is kialakulhatnak - mondta Szakács Zoltán, a Magyar Alvástársaság főtitkára, aki szerint érdemes komolyan venni ezeket a problémákat, hosszú távon ugyanis akár életveszélyessé is válhatnak; az alvászavaros állapot az évek folyamán szívrohamhoz vezethet.

Szakács Zoltán szerint a nappali alváskényszerrel járó alvászavarok - mint például a Magyarországon a férfiak 10 százalékát sújtó kóros horkolás - okozzák a közlekedési balesetek mintegy felét, mert a beteg éjszaka oxigénhiányos állapotba kerül, és a mélyalvás folytonos megszakítása  miatt aluszékonnyá válik. Bizonyítható, hogy ha valaki 40 másodpercig nem vesz levegőt, a véroxigén szint 5 százalékkal csökken, míg a horkolás miatt ez a szint akár 30-35 százalékkal is leeshet, ráadásul az éjszakai fuldoklás következtében a vérnyomás is megemelkedik. 
 
URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

Az álmatlanságban szenvedőknek nem mindig megoldás az altató, a betegek félnek a függőségtől is, és altatót egyébként is csak alkalomszerűen lehet biztonsággal szedni, folyamatosan csupán egy-két hónapig ajánlott. Nemzetközi felmérések szerint az emberek 95 százalékánál lép fel valamilyen alvászavar élete folyamán, a felnőtt lakosság 20-30 százaléka szenved álmatlanságban, megközelítően egytizedük állapota súlyos. A betegek általában nem ismerik fel a betegséget, vagy nem mernek beszélni róla.
 
Az Egyesült Államokban több mint ezer, Németországban több száz alváslabor létezik. Magyarországon Budapesten kívül három vidéki városban van ilyen, s összesen 7-8 szakembert foglalkoztat. Az orvosok számára ilyen képzés csak külföldön érhető el, ezért a most nyíló központ képzéseket is szándékozik majd indítani, és franchise-hálózat kiépítésére is törekszik.