Londoni elemzők 8,5-9 százalék közötti inflációt várnak februárról
Egyöntetűen 8,5 százalék feletti, zömmel 9 százalékhoz közelebbi éves fogyasztói inflációt várnak londoni feltörekvő piaci elemzők a februári adatok közzététele előtt, eltérnek a nézetek azonban arról, hogy ez már a tetőzés lesz-e. A szakértők a forint jelenlegi erősödését térségi szintű korrekcióval magyarázták.
A tíz nagy londoni befektetési ház szakértőinek mindegyike 8,5 százalékos, vagy afeletti 12 havi inflációt jósolt a múlt hónapra, közülük négyen 8,6, hárman 8,7 százalékot vártak, és elhangzott egy 8,8, illetve egy 9,0 százalékos előrejelzés is. A legenyhébb prognózist a Barclays Capital adta 8,5 százalékkal; a sáv erős végén a JP Morgan áll a 9,0 százalékos előrejelzéssel. A várakozások átlaga 8,68 százalék; az előző hónapban 7,8 százalék volt az éves infláció.
Radoslaw Bodys, a Merrill Lynch londoni részlegének közép-európai közgazdásza szerint a várt múlt havi megugrást a hatóságiár-emelések „maradványa” és a kedvezőtlen éves bázishatások okozták. A szakértő szerint ugyanakkor a magyarországi infláció most már tetőzik, a harmadik negyedévtől pedig erőteljes lassulás várható. A Merrill Lynch londoni elemzője 4,5-5 százalék közötti év végi éves inflációt vár.
Raffaella Tenconi, a Dresdner Kleinwort – a Dresdner Bank londoni befektetési részlege – Magyarország-elemzője szerint már a 7,8 százalékos januári infláció is magasabb volt a vártnál. Tekintve a hatóságiár-emelések hatása és a várható tetőzés szintje körüli folyamatos bizonytalanságokat, a februári inflációs adat valószínűleg a korábbi hónapokénál fontosabb lesz a befektetői hangulat szempontjából.
A ház 8,6 százalékos éves inflációt jósol februárról, azzal, hogy ezt már a tetőzésnek tekinti, amely után, a második negyedév közepétől fokozatos lassulást vár.
A londoni Dresdner-elemző szerint e forgatókönyv megvalósulása esetén az MNB jó eséllyel tartózkodni fog a kamatemeléstől, különös tekintettel a forint erejére.
A Barclays Capital londoni befektetési csoport hétfői előrejelzése mindazonáltal azzal számol, hogy az éves infláció áprilisig 9 százalék fölé gyorsul tovább, mielőtt elindulna lefelé. Ugyanakkor ez a ház adta a legenyhébb, 8,5 százalékos előrejelzést a februári adatra.
A forint ütemes erősödését az MTI által kérdezett londoni elemzők egyelőre nem tartják infláció-befolyásoló hosszú távú tényezőnek; többen annak a véleményüknek adtak hangot, hogy az elmúlt időszak meredek feltörekvő piaci eladási hulláma utáni, a térség egészére jellemző korrekcióról van szó.
Olivier Desbarres, a Crédit Suisse bankcsoport londoni befektetési részlegének feltörekvő piaci stratégiáért felelős alelnöke szerint ugyanakkor belejátszik a forinterősödésbe az is, hogy a piac látja a kormány elkötelezettségét a költségvetés rendbetétele mellett.
Michal Dybula, a BNP Paribas közép-európai elemzője mindazonáltal azt mondta, hogy rövid távú korrekcióra számít, és arra, hogy az euró forintárfolyama két-három héten belül ismét 260 körül lesz.
A londoni befektetési házak előrejelzései a februári 12 havi inflációra:
UBS: 8,6 százalék
Deutsche Bank: 8,7
Crédit Suisse: 8,7
BNP Paribas: 8,8
Dresdner Kleinwort: 8,6
Merrill Lynch: 8,7
JP Morgan: 9,0
Barclays Capital: 8,5
Goldman Sachs: 8,6
Bank of America: 8,6