Csökkent a bértámogatás, de nincs továbbfoglalkoztatási kötelezettség

1 perc

2007.03.26. 10:13

A foglalkoztatási törvény módosításával az év elejétől már nem vehetnek igénybe a munkáltatók - álláskereső alkalmazásakor - a bér és járulékköltségek 50 százalékánál magasabb támogatást, ugyanakkor megszűnt az a kötelezettségük, hogy a támogatott időszakkal egyező ideig támogatás nélkül is foglalkoztassák a felvett személyt.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

Még nincsenek elemzések arról, hogy mindez növelte vagy csökkentette a munkáltatók hajlandóságát a bér- és járuléktámogatások igénybevételére. A törvénymódosítás indoka az volt, hogy a magyarországi szabályozás igazodjon az európai uniós elvárásokhoz. Egyúttal egyszerűsödött a bér- és járuléktámogatási rendszer.

A korábbi szabályok szerint a munkáltatók igen sokféle alapon juthattak hozzá álláskereső alkalmazásakor az 50-100 százalék közötti, általában egy évig adható bér- és járuléktámogatáshoz. A 45 év felettieknél például az átlagosnál kedvezőbb bértámogatást hagyhatott jóvá az adott munkaügyi intézmény. Az 50 év felettieknél szintén az átlagosnál kedvezőbb járulékátvállalás érvényesülhetett. A részmunkaidős foglalkoztatásnál a bér- és járulékköltségek 75 százalékához adtak támogatást. A rehabilitációs foglalkoztatásnál a támogatott foglalkoztatás első harmadában a bér- és járulékköltség, a második harmadában a bérköltség, a harmadik harmadban a járulékköltség volt átvállalható.

A pályakezdők munkatapasztalat szerzéséhez a munkabér 50-100 százalékos mértékben volt átvállalható. Ha a munkáltató az elbocsátás helyett tartotta fent az adott munkahelyet, a támogatás bizonyos esetben elérhette az 50-90 százalékot.

Az év elejétől már egységesen csak az Európai Unió irányelvei szerint is hátrányos helyzetűnek minősíthető személyek után lehet igénybe venni az egy éves bér- és járuléktámogatást. Ilyen hátrányos helyzet például, ha az álláskereső 50 év feletti, pályakezdő vagy legfeljebb csak alapfokú végzettségű. Ilyen minősítés az is, ha a támogatott foglalkoztatás előtt az adott személy 16 hónapból 1 évig volt regisztrált álláskereső, fiataloknál 8 hónapból fél évig.

Hátrányos helyzetűnek számítanak a gyermekgondozás után munkát vállalók, azok is, akik a szabadságvesztés letöltése után vállalnak munkát. Az 50 százalékos támogatást azok a munkáltatók is elnyerhetik, akik a cég nehéz gazdasági helyzete ellenére az 50 év feletti vagy legfeljebb alapfokú végzettségű személyt elbocsátás helyett további egy évig foglalkoztatják.