Szigeti Péter nem mond le az OVB elnöki tisztéről

2 perc

2007.03.26. 15:45

Szigeti Péter nem mond le az Országos Választási Bizottság (OVB) elnöki posztjáról - ezt maga az elnök közölte hétfőn.

"Nem mondok le és úgy mint eddig, a 10 főből álló testület pártatlan és jogilag megalapozott döntéseit fogom képviselni. Azt, amelyet kollektív tudás eredményeként, szakmai vitákon keresztül hozunk meg, s miként más testületi tagoknak, az elnöknek is 1 szavazata van" - írta közleményében a választási bizottság első embere.

Az OVB elnökét, Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője azt követően szólította fel március 23-án lemondásra, hogy több társával együtt jogerősen elveszített egy, Kupper András fideszes politikus által indított személyiségi jogi pert.

Szigeti Péter szerint ismert jelensége a polgári demokratikus politikai berendezkedéseknek, hogy pártpolitikusok megpróbálják befolyásolni közjogi döntéshozó testületek munkáját. Egynémely pártpolitikusnak az is szokása, hogy kétségbe vonja ezek döntéseit, így az Országos Választási Bizottságét is. Ezt akár természetesnek is vehetnénk, azt azonban látni kell, hogy a pártoknak stratégiájuk és taktikai elgondolásaik vannak - míg a közjogi döntéshozó testületek ettől élesen eltérően, a jog közegében ítélik meg az ügyeket, beadványokat - írta az OVB elnöke.

Szigeti Péter a személyét érintő, lemondásra felszólító kritikával kapcsolatban megjegyzi, hogy amikor a parlament "csaknem egyhangúan az OVB tagjává választott, 326 igen, 1 nem és 1 tartózkodással, akkor az 1 évvel azelőtti esemény, az általam aláírt nyilatkozat ismert volt".

"Ezzel utólag előjönni és lemondásra felszólítani - egy személyhez fűződő jogi, jóhírnév megsértése iránti ítélet kapcsán - legalábbis furcsa. Ilyen alapon a tudományos diákköri dolgozatainak mondanivalója miatt is támadható lehetne egy közjogi funkciójú testület tagja" - közölte Szigeti Péter.

Kupper András 2005. február 11-i közleményében azt írta: a fővárosi Fidesz-MKDSZ frakció felszólítja Demszky Gábor főpolgármestert, Schiffer János főpolgármester-helyettest, Molnár Gyula budapesti biztost és Hiller István "MSZP pártvezért", hogy ne ünnepelje Magyarország szovjet megszállását, mert ezzel sérti több százezer meghurcolt magyar áldozat emlékét.

A közleménnyel szemben számos budapesti polgár, közte Szigeti Péter fejezte ki levélben tiltakozását. "A Fidesz-MKDSZ ezzel a nyilatkozattal csatlakozott a budapesti gettó felszabadulásáról való megemlékezésről kivonuló MIÉP-frakcióhoz. A nácimosdatásnak és nyilasmentegetésnek semmi helye a közéletben" - állt a levélben.

A Fővárosi Ítélőtábla március 19-i jogerős ítélete szerint Kupper András személyiségi jogait megsértették az alperesek az állításaikkal. Az indoklás szerint Kupper Andrást az alperesek mindenféle ténybeli tartalom nélkül hozták összefüggésbe szélsőséges nézetekkel, illetve azok képviselőivel.