Oroszország a titkosszolgálatok kezében?

2 perc

2007.03.30. 11:55

Oroszországban az ezer legbefolyásosabb politikai és gazdasági vezető közül 770-nek van titkosszolgálati háttere – állította Andrej Illarionov tekintélyes orosz közgaszdász, Putyin korábbi gazdasági főtanácsadója, egy bécsi konferencián.

Az Összehasonlító Gazdasági Tanulmányok bécsi intézetének tavaszi szemináriumán az egyik előadó Andrej Illarionov volt, aki liberális gazdasági szakértőként Putyin elnök gazdasági főtanácsadójaként dolgozott. Hat éven keresztül egészen közelről figyelhette, mi zajlik az országban és a hatalmi kulisszák mögött. Ő képviselte Oroszországot a világ legfejlettebb országait tömörítő szervezetben, a G8-ban, egészen 2005 végéig. Bécsben a közgazdász igen sötét képet festett a moszkvai helyzetről.

Ami most történik, az szerinte világpolitikai nóvum, ilyen még nem volt, hogy a titkosszolgálatok és a katonai intézmények emberei, a „szilovikik”, rátegyék a kezüket minden társadalmi és gazdasági intézményre, az erőforrásokra, a médiára és a termelő apparátusra egyaránt. Gyakorlatilag egyedül, mindenfajta ellenőrzés nélkül uralják Oroszországot - vélekedett Andrej Illarionov, akit a Neue Züricher Zeitung című tekintélyes svájci lap igen részletesen idéz. A volt főtanácsadó szerint jelenleg Oroszországban az ezer legbefolyásosabb politikai és gazdasági vezető közül 770-nek van titkosszolgálati háttere.

A szabad választásokra sem lehet számítani, mert azok szabályait sem tartják be. Számos sikeres gazdasági vállalkozás a személyi összefonódások, vagy a pénzügyi tranzakciók miatt a titkosszolgálattal van kapcsolatban. Ahogy Oroszország nem szabad, hanem „irányított” demokrácia, úgy nem beszélhetünk Illarionov szerint többé egy szabad orosz piacgazdaságról sem, csak tekintélyelvű piacról.

A gazdaság kizárólag a magas energiaárakból származó profitnak köszönheti az évi 6 – 7 százalékos növekedést, az ipari termelés még mindig vagy harmadával kisebb, mint a szovjet időkben volt. A közgazdász úgy véli, hogy Oroszország a látszat ellenére súlyos recesszióban van, és gazdasági teljesítőképessége valójában kisebb, mint a Független Államok Közösségének többi, nem energiatermelő országának gazdaságáé! Illarionov szerint az új Oroszország a lakosság számára is biztonsági kockázattá vált, a bűnözési ráta, a gyilkosságok aránya meghaladja az 1998-as orosz válságév értékeit. Putyin csak az energiaárak emelkedéséből származó profitnak köszönheti nagy népszerűségét, amelyet saját teljesítményeként állít be

A közgazdász, aki a washingtoni Cato intézet számára is dolgozik, egyébként kételkedik a népszerűségi adatok valódiságában, szerinte a „sziloviki” apparátus ért ahhoz, hogy a média ellenőrzése révén elnémítsa az ellenzéket, és „megvegye” a lakosságot. A volt főtanácsadó szerint egyhamar nem remélhető, hogy ez a hatalmi struktúra megváltozik, még akkor sem, ha netán csökkennek az energiaárak, hiszen gazdaságilag romokban heverő diktatúrák is képesek voltak évtizedeken át tartani magukat.

László József