A vezérkari főnök szerint tíz évig tart még a terrorellenes háború

2 perc

2007.04.11. 15:09

Még legalább egy évtizedig folytatódni fog a terrorizmus elleni küzdelem - ezt jósolta beiktatásakor George Casey tábornok, az amerikai szárazföldi erők új vezérkari főnöke.

Casey tábornok, aki előzőleg az Irakban állomásozó erők főparancsnoki tisztét töltötte be, a Pentagonban rendezett ünnepségen hangsúlyozta: fő feladatának tartja, hogy az Egyesült Államok szárazföldi hadereje felkészülten folytassa a terrorizmus elleni háborút - jelentette a Voice of America rádió szerdán.

"Az ellenség nem hátrál meg, nem is adja fel könnyen a harcot...a következő évtized valószínűleg a szívós küzdelem jegyében fog eltelni...hosszú háborúnak ígérkezik" - fogalmazott Casey tábornok, aki korábban 30 hónapot szolgált Bagdadban. Kijelentette, hogy a hadsereg kész "nagy áldozatokat hozni a győzelemért a hosszú háborúban".

A szárazföldi erők vezérkari főnöke tagja az amerikai hadsereg legfelsőbb irányító testületének, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának. Ez a szűk testület - amelyben részt vesz még a haditengerészet, a légierő, valamint a tengerészgyalogság vezérkari főnöke - dönt a legfőbb hadügyi kérdésekben, határozza meg a Pentagon politikáját és ad tanácsokat az ország nem katonai vezetőinek.

A terrorizmus elleni küzdelem kapcsán Mike McConnell nemzeti kémfőnök a newsmax hírportál szerdai jelentése szerint azt szorgalmazza, hogy a bővítsék ki a kormány lehallgatási jogköreit. Javasolja ezt annak ellenére, hogy a Szövetségi Nyomozó Irodát (FBI) éles bírálatok érték a közelmúltban, amiért a terrorellenes harcra hivatkozva jogellenes adatgyűjtést végzett az utóbbi években. A nemzeti felderítési igazgató posztját betöltő McConnell, aki a közelmúltban vette át a 16 amerikai kémelhárító szervezet, egy csaknem 100 ezer fős gépezet irányítását, az eddigieknél szélesebb jogosítványokat kér a terroristagyanús személyek utáni nyomozásokhoz.

A napokban ismertetendő száznapos cselekvési tervéből kiszivárogtatott részletek szerint McConnell egyebek mellett azt szeretné elérni, hogy a felderítő szervezetek bírósági felhatalmazás nélkül is megfigyelhessenek feltételezett kémeket, terroristagyanús és egyéb, nemzetbiztonsági kockázatot jelentő személyeket.

A kémfőnök gyanú esetén akadálytalanul akar telepíteni lehallgató berendezéseket külföldiek köré, titkos kamerákkal figyeltetné őket, nyomon követné elektronikus levelezésüket és másolatokat készíttetne számítógépeik merevlemezéről. McConnell büntetlenséget ígérne minden olyan telekommunikációs cégnek, amely együttműködik a kormánnyal a terrorellenes adatgyűjtő-lehallgató programban.

A George Bush elnök terrorellenes stratégiáját bírálók attól tartanak, hogy a kormány McConnell javaslata nyomán az eddigieknél is gátlástalanabbul kémkedhetne az amerikai állampolgárok után. Az Amerikai Polgárjogi Szövetség a kezdeményezés elvetésére hívja fel a kongresszust.