Milliárd fényévre hatalmas gyűrűt találtak az űrben

1 perc

2007.05.16. 13:10

Több milliárd fényévnyi távolságra óriási gyűrűt fedeztek fel a "sötét anyagból" a Hubble teleszkóp segítségével. A sötét anyag az Univerzum összetartója, ugyanakkor gyakorlatilag szinte semmit nem tud róla a tudomány.

A Der Spiegel című német hetilap számol be a szenzációs felfedezésről, amelyet több mint egy éves elemző munka után most tettek közzé amerikai csillagászok. James Jee, a John Hopkins Egyetem kutatója saját bevallása szerint először nem hitt a szemének, amikor meglátta a gyűrűt. Úgy vélte, hogy hiba van az adatfeldolgozásban, de minél inkább bizonyítani akarta, hogy a jelenség nincs ott, az annál világosabban megmutatkozott.

A csillagászok számára a felfedezés régóta várt áttörést jelent. A Hubble teleszkóp ugyanis az öt milliárd fényévre lévő galaxis-halmazban fedezte fel a sötét anyag gyűrűjét. Ezt a rendkívüli anyagformát nem lehet közvetlenül megfigyelni, mert sem fényt, sem egyéb elektromágneses sugárzást nem bocsát ki.

A feltételezések szerint a sötét anyag olyan különleges elemi részecskékből áll, amelynek létezését közvetlenül eddig nem sikerült bizonyítani, ugyanakkor a világegyetemben mindenhol megtalálható. A mostani megfigyelés nem az első bizonyíték nem az első a titokzatos anyag létezésére, de ilyen nyilvánvalóan még nem vált el a galaxisoktól és az ott található forró gázoktól - nyilatkozta James Jee.

A gyűrű, amelynek az átmérője 2,6 millió fényév két galaxis - halmaz összeütközése nyomán keletkezett és olyan hullámszerű struktúrája van, mint egy tónak, amelybe egy követ hajítottak. A galaxisok ütközésénél a sötét anyag először a középpontba húzódott össze, aztán a számítások szerint kisodródott a világűrbe. A különböző gravitációs erők hatása nyomán nyugalmi állapotba került úgy, hogy a gyűrű formájú struktúra jött létre. Holland Ford a kutatásban résztvevő másik csillagász szerint: "a természet olyan kísérletet hajt végre számunkra, amit mi nem tudunk elvégezni a laboratóriumban", - írja a Spiegel Online.