Románia 2010-2012 között csatlakozna az ERM II-höz
Románia 2010-2012 között csatlakozna az európai átváltási mechanizmushoz (ERM-II.), közölte csütörtökön a Román Nemzeti Bank elnöke, Mugur Isarescu egy bukaresti pénzügyi tanácskozáson.
© sxc.hu |
Az euróövezetbe jelentkezőknek legalább két évet kell tölteniük az ERM II-ben, amelyben valutájuk árfolyama plusz-mínusz 15 százalékos sávban mozoghat az Európai Bizottsággal és az Európai Központi Bankkal közösen megállapított sávközéphez képest.
Romániának most három évre van szüksége a lassú infláció konszolidálására, tette hozzá a bankelnök. Áprilisban Varujan Vosganian román pénzügyminiszter azt mondta, hogy ő 2013-2014-ben reméli az euróövezeti csatlakozást, tehát akár egy évvel korábban a hivatalos kormányzati célnál.
A román gazdasági és pénzügyminiszter szerint nem valószínű, hogy az államháztartási hiány az idén meghaladná Romániában a GDP-hez viszonyított 2,8 százalékot, sőt, akár a hazai össztermék legföljebb 2,4-2,5 százaléka is lehet. Az előrejelzést hétfőn módosították lefelé, mert a becsültnél nagyobb a költségvetés bevétele és a gazdaság is erősebben bővül a minisztérium szerint. A pénzügyminisztériumban most arra számítanak, hogy jövőre az államháztartási hiány 2 százalék alatti lesz, valószínűleg 1 százalékhoz közeli, ez is jóval kisebb a korábbi hivatalos előrejelzéseknél.
A román kormány 2006-ra végül 2,5 százalékos GDP-arányos deficitcélt állított be, a szaporítani tervezett infrastrukturális beruházások miatt. Az eredeti cél 0,5 százalékos hiány volt, a célszámot az év során négyszer emelték, de a januárban Brüsszelbe küldött konvergencia-programban végül is csak 2,3 százalékos hiányt jelenthettek tavalyról, az infrastrukturális tervezetek késlekedő megvalósítása miatt. Az októberben elkészült költségvetési terv szerint az államháztartási hiánycél idén a GDP 2,8 százaléka, de a konvergenciaterv már csak 2,7 százalékot említett a GDP-hez képest. A 2009-ig szóló konvergencia-program szerint 2008-ra 2,6 százalékos, 2009-re 1,9-2,0 százalékos a román kormány hiányterve.
A brüsszeli bizottság szerint viszont e tervek nem tartalmaznak kellő tartalékot, és nincs megmagyarázva, bizonyítva, mitől várható a hiány jelentős csökkenése 2009-ben. A sokirányú bizonytalanságot jól jelzi, hogy az EU-bizottság legutóbbi, múlt héten megjelent hivatalos becslése szerint Románia államháztartási hiánya tavaly csak 1,9 százalékos volt a GDP-hez képest. Tavaly novemberben 1,4 százalékot valószínűsített a bizottság tavalyra. Idénre és jövőre a bizottság 3,2-3,2 százalékot jósolt Romániának, a novemberben jelzett 2,6-2,6 százalék helyett.
© sxc.hu |
Romániában áprilisban 3,77 százalékos volt a tizenkét havi infláció. Előzőleg, márciusban a rendszerváltás óta a legalacsonyabbra, 3,66 százalékra csökkent, továbbra is az olcsó EU-import versenye miatt. Tavaly augusztustól már rendre alacsonyabb volt az infláció, mint bármikor a rendszerváltás óta, így a végeredmény kényelmesen a bank 4-6 százalékos év végi célján belül maradt. 2005. decemberben még nem sikerült teljesíteni a 6,5-8,5 százalékos célt.
Ennek ellenére az EU-csatlakozás után fellazult politikai fegyelem, pontosabban a fegyelmezetlenség jegybanki szigort válthat ki Romániában, kényszerűen lassítva a gazdasági növekedést. "A jelenlegi politikai feszültség és egy választási kampány hamaros kilátása a pénzügy- és a bérpolitika szélsőséges enyhítéséhez vezethet" a kormányzat részéről, figyelmeztetett a Román Nemzeti Bank másfél hete.
A bank egyelőre változatlanul, 3,7 százalékon hagyta az előrejelzését a decemberi tizenkét havi inflációra. Az év végi célsávja 3-5 százalékos, a jövő év végére 2,8-4,8 százalékos.