Románia 2014-ben akar eurót

2 perc

2007.01.16. 17:07

Románia 2014-ben tervezi az euró bevezetését. Az euróövezeti tagság előszobájának számító ERM-2 rendszerhez történő csatlakozásra 2012 előtt nem lesz kész az ország - tartalmazza a román kormány kedden ismertetett, euróbevezetéssel kapcsolatos jelentéstervezete.

A román pénzügyminisztérium közleménye szerint a kormány még januárban elküldi az Európai Uniónak az euróbevezetés menetrendjével kapcsolatos első jelentését. Az euróövezeti csatlakozás menetrendje alakítja a kormány további makrogazdasági politikáját, így az infláció mérséklését, és azt, hogy kezelhető szintre csökkenjen a folyó fizetési hiány.
 
Mugur Isarescu román jegybankelnök a múlt év végén azt mondta, hogy Románia 2012-2014 között tervezi bevezetni az eurót.
 
A román gazdasági miniszter a Euromonoey című szaklap bécsi konferenciáján, ugyancsak kedden, a maga részéről Románia euróövezeti csatlakozását már 2013-ban már elképzelhetőnek tartotta.

Decemberben Romániában a tizenkét havi infláció 4,87 százalékos volt - a hivatalos kerekítéssel 4,9 százalékos -, vagyis a jegybank által megcélzott 4-6 százalékon belül alakult. Az évi átlagos infláció 6,6 százalékos volt. Becslések szerint az euróövezetben a tavalyi évi átlagos infláció 2 százalék körül alakult.
 
A kormány azzal számol, hogy idén a román hazai össztermék 6,5 százalékkal nő, mielőtt 2009-ben 5,9 százalékra mérséklődik a bővülés üteme. Várakozása szerint a következő években 3,5 lej körül alakul az euró árfolyama, alacsonyabb a keddi 3,38 lejnél. 
 
A tervezettől messze elmaradó kormányzati költekezés és a nagy import okozza, hogy Romániában a beruházások és a lakossági fogyasztás táplálta, meredek gazdasági növekedés dacára csökkent az infláció. Az infláció elleni küzdelem jegyében a Román Nemzeti Bank tavaly, 2006-ban mindenesetre kétszer emelte alapkamatát, összesen 1,25 százalékponttal 8,75 százalékra, és októberben megszigorította a kölcsönzés feltételeit a magánszemélyek számára.
 
A Román Nemzeti Bank 2005. augusztusban tért át az inflációs célkövetésre, 2005 végére először 6-8 százalékot, később 6,5-8,5 százalékot célzott meg, de a 2005. decemberi végeredmény - 8,6 százalékos tizenkét havi infláció - még ezt is túllépte.
 
A román kormány tavalyra 2,5 százalékos GDP-arányos deficitcélt állított be, a szaporítani tervezett infrastrukturális beruházások miatt. Az eredeti cél 0,5 százalékos hiány volt, a célszámot az év során négyszer emelték. Az októberben elkészült, idei költségvetési terv szerint az államháztartási hiánycél az idén a GDP 2,8 százaléka. Az euróövezeti feltétel: legföljebb 3 százalékos hiány. Ehhez képest tavaly az első tíz hónapban 6,87 milliárd lej (513,8 milliárd forint), a hazai össztermék 2,04 százalékának megfelelő többlet keletkezett az államháztartási mérlegben, mert a román kormány, a tervezetek gyenge előkészítése, szervezetlensége, késlekedése miatt képtelen elkölteni a pénzét.
 
A román közadósság a GDP körülbelül 20 százalékának felel meg. Az euróövezeti feltétel: legföljebb 60 százalék.