Ujjlenyomatuk buktathatja le a drogosokat és a dohányosokat

1 perc

2007.05.21. 09:25

Brit kutatók egy olyan módszert fejlesztettek ki, amely ujjlenyomatokból képes megállapítani, hogy valaki dohányzik-e, fogyaszt-e kávét, illetve kábítószert.

Az ujjlenyomat többet is elárulhat
© AP
A technika lényege egy új típusú nyomrögzítési technológia, amelyet akár bűncselekmények helyszínein is alkalmazhatnak. Ha a fellelt ujjlenyomatokból nem is derül ki, hogy ki az áldozat, a nyomozók a tettesek életstílusának vizsgálatával jelentősen leszűkíthetik a lehetséges elkövetők körét” – írja a New Scientist.

A módszert a University of East Anglia és a londoni King’s College tudósai fejlesztették ki. Lényege, hogy különböző, az emberi verejtékben oldott anyagokat vizsgál, amelyek a szervezetben lebomlanak. Az izzadtság megül az ujjlenyomatok redőiben, illetve a bőr pórusaiban. Ezt arany nanorészecskék segítségével derítik fel.

A kutatók még 2006-ban jelentettek meg egy tanulmányt, amelyben azt állították, az ujjlenyomat segítségével kimutathatóak az egyes személyek fogyasztói szokásait. Most azonban már a gyakorlatban is bebizonyították, hogy a módszer a gyakorlatban is működik, még akkor is, ha valaki a vizsgálat előtt néhány perccel mosott kezet.

A kutatócsoport által kidolgozott rendszer többek között képes jelezni a kotinin, a nikotin lebomlása során keletkező anyag jelenlétét. A szakembereknek azért esett a választása erre az anyagra, mert ténylegesen csak akkor jelenik meg a szervezetben, ha az illető előtte valóban dohányzott. Ha csak a kezében tartott egy szál cigarettát, a kotinin nem mutatható ki az ujjlenyomatából.

A következő lépésben az ujjlenyomatot egy speciális oldattal kezelik, amely arany nanorészecskéket tartalmaz, valamint olyan antitesteket, amelyek a keresett anyaghoz – ez esetben a kotininhez – kötődnek. Ezután fluoreszkáló tintát adnak a lenyomathoz, így a megfelelő fénnyel megvilágítva a kotidin részecskék láthatóvá válnak az ujjlenyomat bőrredőiben. A megfelelő antitestek hozzáadásával az alkohol, illetve különféle kábítószerek is kimutathatóvá válnak az izzadtságból.

David Russell az University of East Anglia vezető tudósa szerint a módszert akár a sportban is használhatják, a különböző doppingszerek kiszűrésére.