Oroszországban már börtönt osztogatnak a magyar tervezethez hasonló szuverenitásvédelmi törvény alapján
A putyini Oroszország évekkel Magyarország előtt jár a kormánynak nem tetsző civilszervezetek, médiumok és pártok megregulázását lehetővé tévő „külföldi ügynök” törvény elfogadásában, folyamatos szigorításában és alkalmazásában. A trend egyértelműnek tűnik, aki egy ilyen törvényt bevezet, az nem áll meg félmegoldásoknál. Moszkváról egyebek mellett Grúzia, Kirgizisztán és az egyelőre részben visszatáncoló Szlovákia vesz még példát.
Ötéves börtönre ítélték szerdán Moszkvában Grigorij Melkonyancot, a Golosz nevű független választási megfigyelő civilszervezet (NGO) vezetőjét, amelynek – hivatalosan – az volt a bűne, hogy együttműködött a hasonló európai csoportokat tömörítő szervezettel, az ENEMO-val, így egyebek mellett nemcsak tanácsokat kapott a külföldiektől, hanem pénzt is az oroszországi választások szabályosságának ellenőrzésére. A Goloszt és az ENEMO-t azonban az orosz hatóságok még 2021-ben „nemkívánatos” szervezetnek minősítették, így tevékenységét megtiltották. Melkonyancot a „külföldi ügynökök” tevékenységét szabályozó és a nemkívánatos szervezeteket tiltó törvények alapján marasztalták el és nem csak börtönt kapott, hanem 14 évre eltiltották a „közösségi tevékenységben” való részvételtől is.
A hol államfőként, hol miniszterelnökként negyed évszázada hatalmon lévő Vlagyimir Putyin nevével fémjelzett orosz vezetés egy másik eszközzel is hatékonyan számol le azokkal, akik nem pontosan azt gondolják, mint amit a Kremlben szeretnének: érvényben van egy olyan szabályozás is, amely pénzbüntetéssel és börtönnel büntetheti azokat, akik „lejáratják” az orosz hadsereget vagy „hazugságokat” terjesztenek az Ukrajna elleni invázióról. Ezt tette szerintük Oleg Orlov, a nemzetközi hírű civilszervezet, a Memorial Nobel-békedíjas vezetője is, aki ezért két és fél év börtönt kapott.
Míg a kedden beterjesztett magyar törvénytervezet részben egyesíti a különböző orosz törvényekbe foglalt korlátozásokat és ezzel nagy ugrást jelent a civil szervezetek, médiumok és pártok tevékenységének ellehetetlenítésében, Moszkva hosszú idő alatt, néha ellentétes irányú mozgások révén jutott el a demokrácia elveinek szinte teljes negligálásáig.