Vizsgálóbizottságot állítanak fel a Gripen-beszerzés tisztázására

2 perc

2007.06.09. 10:20

Ausztria után (ahol az Eurofighter vadászgépek megvásárlásáról az előző kormány által kötött szerződést vizsgálja egy parlamenti vizsgálóbizottság) most a magyar parlament is vizsgálóbizottság felállítására készül a Gripen vadászgépek beszerzésének tisztázására - írta szombati számában a Der Standard című osztrák napilap. Az érintett osztrák üzletember, Alfons Mensdorff-Poully a lapnak nyilatkozva cáfolta, hogy bármi köze lett volna a Gripen-ügylethez, s közölte: kész megjelenni a megalakuló budapesti vizsgálóbizottság előtt, ha valóban megidézik.

A Der Standard liberális újság munkatársa, András Szigetvari Budapestről keltezett jelentésében beszámolt arról, hogy az üggyel kapcsolatban a magyar képviselők figyelmének középpontjában történetesen egy osztrák állampolgár, Alfons Mensdorff-Pouilly áll, az Osztrák Néppárthoz tartozó Maria Rauch-Kallat volt egészségügyi miniszter férje.
   
Tóth Károly szocialista képviselő, az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának alelnöke elmondta az osztrák újságnak, hogy az MSZP csütörtökön vizsgálóbizottságot kezdeményezett annak tisztázására, "nem történt-e korrupció és kenőpénzek kifizetése az magyar kormány típusdöntésekor". Az indítványban a lap szerint megemlítik Mensdorff-Pouilly nevét is: a képviselők arra kíváncsiak, hogy az osztrák férfi "nem állt-e kapcsolatban olyan személyekkel, akiknek befolyásuk volt az üzletre?" Ez volna Mensdorff-Pouilly második idézése: május végén már meg kellett jelennie az osztrák parlament Eurofighter-vizsgálóbizottsága előtt is (ahol cáfolta, hogy személy szerint neki vagy valamely cégének bármi köze lett volna a vadászgép-beszerzéshez - a szerk. megj.) - írta a Standard.
   
Az osztrák üzletember a BAE-Systems céggel kötött tanácsadói szerződése miatt áll az osztrák - és most már a magyar - képviselők figyelmének középpontjában is - folytatódik a cikk. A BAE-Systemsnek mintegy 20 százalékos részesedése van a Gripeneket gyártó Saab vállalatban - írta az osztrák lap tudósítója, megemlítve, hogy az ügy Magyarországon a svéd televízió e héten sugárzott dokumentumfilmje nyomán lendült mozgásba. Ebben szó esett arról, hogy Mensdorff-Pouilly egy Red Diamond nevű off-shore cégen keresztül szerződést kötött a BAE-Systemsszel a Gripen-üzlet cseh- és magyarországi elősegítésére. A dokumentumfilm szerint szolgálataiért több mint 8 millió eurót kapott. Csehországban a Gripen vadászgépek bérleti szerződése ügyében már vizsgálat folyik esetleges vesztegetési ügyek gyanúja miatt, és most Magyarországon is előtérbe került a Gripen-beszerzés melletti egykori kormánydöntés - írta a Standard.
  
 Mensdorff-Poully a lapnak nyilatkozva ismét cáfolta, hogy bármi köze lett volna a Gripen-ügylethez, rajta keresztül semmilyen kenőpénz nem áramlott az üzlet nyélbe ütésének elősegítésére. "Igaz, hogy ez az egész, úgy ahogy van, nem igaz" - fogalmazott. Ennek ellenére beszélni fog a megalakuló budapesti vizsgálóbizottság előtt, ha valóban megidézik. A BAE-Systems tanácsadójaként Magyarországgal is foglalkozott ugyan - mondta -, de semmiféle üzletkötést nem készített elő. "Politikai és kulturális információkat kellett Magyarországról Londonba közvetítenem. A Gripenekhez ennek nem volt semmi köze" - állította a Der Standardnak nyilatkozva Mensdorff-Poully.