Londoni elemzők nem lepődtek meg a kamatdöntésen
Nem okozott nagy meglepetést londoni feltörekvő piaci elemzők körében az MNB hétfői negyed százalékpontos kamatcsökkentése, annak ellenére, hogy változatlan kamatszintet valószínűsítettek a várakozások.
Londonban jórészt egyöntetű volt az az előzetes vélemény, hogy a konszenzust meghaladó legutóbbi bérnövekedési adatok miatt a magyar jegybank vár még egy hónapot a csökkentéssel, bár több elemző is megjegyezte, hogy már májusban is csak egy vokson múlt a pénzügypolitikai enyhítés elmaradása, és azóta mérséklődött az inflációs nyomás.
A kamatcsökkentés hétfői bejelentése után Wike Groenenberg, a Citigroup globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének közép- és kelet-európai stratégiáért felelős igazgatója az MTI-nek azt mondta: tekintve, hogy a gazdaság most már a lassulás egyértelmű jeleit mutatja, és az MNB is 6 százalék alatti inflációt vár az év végére, jövőre pedig a 3 százalékos célhoz közeli ütemre számít, a hétfői kamatcsökkentés "magától értetődőnek is nevezhető".
A Citigroup vezető szakértője "nagyon valószínűnek" nevezte, hogy júliusban vagy augusztusban újabb kamatcsökkentés következik. A további idei kamatpályára vonatkozó kérdésre Groenenberg azt mondta: az év végére 6,75-7,00 százalékos jegybanki kamatra számít.
Arra a kérdésre, hogy szerinte a hétfői döntésben szerepe lehetett-e a forint ingadozási sávjának megszüntetéséről kiújult piaci szóbeszédnek, a Citigroup londoni igazgatója határozott nemmel válaszolt, mondván: meggyőződése, hogy a sávhoz az idén nem nyúlnak hozzá, legfeljebb jövőre, akkor viszont szóba jöhet a megszüntetése is.
Más londoni elemzők a sáv ennél korábbi felszámolását is el tudják képzelni. A Goldman Sachs bankcsoport londoni befektetési részlegének hétfőn kiadott elemzése szerint "pillanatnyilag" nincs napirenden a sáv eltörlése, a cég azonban arra számít, hogy az árfolyamrendszert végül meg fogják szüntetni.