Beckham: egy korszak véget ért

7 perc

2007.06.27. 13:02

David Beckham a következő héttől a Los Angeles Galaxyban folytatja pályafutását. A labdarúgó szupersztár lépését sokan sokféleképpen értékelik, futballszakmai szempontból leginkább kedvezőtlenül, emellett a rajongók is felettébb csalódottak. Joggal, a foci legendát többet nem látjuk európai pályán.

Beckham egy parfümreklámon. A nő nem Victoria
Beckham menedzsere, Simon Fuller szerint a döntés egyértelmű siker. Beckham az elkövetkező öt év alatt több mint 250 millió dollárt tehet majd zsebre, ami a sztár keresetéből, illetve a hozzá kapcsolódó reklám- és promóciós tevékenységből adódik össze. Ezért cserébe azt várják a sztártól, hogy játsszon jól, és az LA Galaxyval együtt népszerűsítse a focit Amerika minden csücskében. Cserében Beckham lesz a történelem legjobban fizetett sportembere, maga mögött hagyva az amerikai Tiger Woodsot (golf) vagy éppen Michael Schumacher Forma-1-s pilótalegendát is.

De a sztori nem ilyen kerek. Amerikában az amerikai futball, a kosárlabda, a baseball, és a hoki után az európai foci (soccer) csak az ötödik legnépszerűbb sport. Az LA Galaxy, amit a helyiek csak raktárcentrumnak hívnak, Los Angeles egyik legszegényebb negyedében Carsonban található, régi olajfinomítók, ottfelejtett mérgező hulladékgyűjtők, ócska autótemetők környezetében. A többségében fekete munkásosztályhoz tartozó carsoniak gettószerű lakókocsi parkokban élnek, és nem sok fogalmuk van a fociról, David Beckhamet pedig hírből sem ismerik.

A foci színvonala Amerikában olyan gyenge, hogy az összes valamire való tehetséges amerikai focista Európába szerződött. Kétségtelen, hogy ezek után David Beckham groteszkül hat Amerikában, és az is kétségtelen, hogy ha amerikai klubmezbe bújik, örökre búcsút vehet attól, hogy valaha Anglia színeiben játsszon.

Beckhamre az 1998-as világbajnokságon figyelt fel a nemzetközi média, több okból is. Az első válogatottbeli gólját itt a Kolumbia elleni meccsen szerezte, de ugyanezen a bajnokságon az Argentinokkal való mérkőzésen Beckhamet kiállították, és a meggyengült csapat veszített, Anglia pedig emiatt kiesett. Az eset kapcsán bűnbak lett a focistából, a média hevesen kritizálni kezdte Beckhamet. A másik oldalon viszont a szimpatizánsok tömege született.

Az eset máig meghatározza Beckham és a média viszonyát, de kétségtelenül ez a hisztéria robbantotta be Beckhamet a sportpályákon kívüli köztudatba, és lökte a sztárt a napilapok címoldalára. Beckham pedig kétségtelenül csúcsformában volt: bajnoki címek, angol kupagyőzelmek, BL-diadal.

© WAN2
A szerelem is megérkezett Victoria Adams-szel, aki akkor a Spice Girls csapatában énekelt. Ők lettek az új angol „álompár”, és Victoria nem volt rest, hogy az állandó média figyelmet fenntartsa.

Beckhamnek ezek után már nem a foci volt a legfontosabb. Amikor Brooklyn, az első fiuk megszületett, a focista több edzést is kihagyott kisfia betegsége miatt. A hiányzást Fergusson, az akkori Manchester United menedzsere a szerződésbeli maximum büntetéssel, ötvenezer fonttal szankcionálta, mert Beckham betegszabadsága alatt Victoriát többen látták a londoni divatheteken. A két férfi, az apafigurának számító tréner, illetve a játékos közötti feszültség itt kezdődött, és 2003-ban az Arzenáltól elszenvedett vereség után robbant, amikor Fergusson mérgében Beckhamhez rúgott egy stoplis cipőt, amitől a sztárnak felszakadt szemöldöke.

Amikor megkezdődött a 2002-es világbajnokság Koreában és Japánban, Beckham lőtte a győztes büntetőt az argentinoknak, és a tehetséges focista népszerűsége globális méreteket öltött. A Japánok teljes extázisba estek Beckhamtől, és kivételesen Victoriának is pozitív volt a megítélése. Az angol csapat egy kis szigeten Awajishimán edzett, ahol az esemény emlékére egy bronz imaszobrot emeltek „Beckham-sannak”. Itt a mai napig bárki leróhatja tiszteletét, és a helyi hotelben azóta is virágzik az üzlet, mert a japán lányok felárat fizetnek, hogy Beckham egykori ágyában alhassanak.

A focista kivételes japán nimbuszán az az aprócska malőr sem rontott, hogy Anglia kiesett a vb-ről. Az eseményt reklámszerződések tömege követte: Beckham mobiltelefont, üdítőt, sportszereket, napszemüveget reklámozott, sőt az egyik csokoládégyár háromméteres csoki Beckhammel vezette be a termékét a piacon.

A népszerűség fenntartása természetesen több japán látogatás igényelt. Ilyenkor élőben közvetítették Beckhamék megérkezését, és az esti hírek is róluk szóltak. A Beckham házaspár unalmas sajtókonferenciákat tartott, kisgyerekekkel pózolt a kameráknak, de egy-egy ilyen látogatás nagyobb összeget hozott a konyhára, mint a focista akkori éves keresete, és Beckham sporton kívüli bankszámlája elkezdett dagadni. A sporton kívüli elfoglaltságok mellett a családi gondok is szaporodtak, emiatt pedig egyre kevesebb idő jutott a focira.

Victoria ez idő tájt rugaszkodott neki szólókarrierjének, ami többször is abszolút kudarcba fulladt, a média rendszeresen bírálta az énekesnőt tehetségtelenségéért. Cserébe Victoria felvette azt a szokást, hogy csak kiváltságos médiumoknak nyilatkozott, és csakis akkor, ha anyagi érdeke fűződött hozzá. Ettől a hoppon maradt firkászok még inkább vitriolba mártogatták a tollukat. Gábor Zsazsától tudjuk, hogy a botrányok nem ártanak a népszerűségnek, sőt. Így volt ez a Beckhamék esetében is. Victoria lett a világ legtöbbet szereplő és legtöbbet fotózott nője. Anorexiája is bizonyítja, hogy a kritika és a nyilvános szereplésektől az asszony személyisége is megroggyant. De az üzlet pörög tovább, divatházak versengtek, hogy ruhakölteményeiket viselje, ettől valóságos divatikon lett, és hamarosan saját maga is divattervezésbe kezdett. Farmerkollekciója nagy siker volt, leginkább Japánban.

Beckham bekapcsolódott a felesége körüli divat limbóba. A focista nem rejtette véka alá a ruhák és a kozmetikumok iránti őrületét, kiszélesítette a kozmetikai piacot a férfiak felé, népszerűsítette a manikűrt, az arcmasszázst és a ránctalanító krémeket. Feleségével ketten létrehozták a DVB nevű divat és kozmetikum márkát, és a Beckham név az elit reklámügynökségek listáján az első helyre került, mint a leghatékonyabb márkaarculat-formáló.

A focirajongók nem voltak elragadtatva, amiért Beckham többet foglalkozott a pályán kívüli imázsépítéssel, mint a focival. De hát az előbbi tized annyi energiával kétszer, háromszor annyi bevételt hozott a konyhára, mint az utóbbi, és Beckhamről az embereknek mostanában nem a legendás szabadrúgások vagy különleges jobblábas beadásai jutnak az eszükbe, hanem a Gillette reklám.

Beckham 11 év után 2003-ban, búcsút mondott a Manchester Unitednek, ahol 61 gólt szerzett a legendás vörös 7 számú mezében, és 6 angol bajnokságot, 2 FA Kupát és 1 Bajnokok Ligáját nyert a csapatnak. A Real Madridhoz szerződött, és a spanyolok is elkezdték isteníteni Beckhamet.

Tény azonban, hogy 40 millió dolláros költségű szerződtetése nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Legalábbis a pályán nem. Beckham teljesítménye a Manchester United eltöltött éveihez képest messze elmaradt. Pedig az összes korábban a Real Madridhoz szerződött „galactico” megvétele jó döntésnek bizonyult.

Figónak, Zidane-nak vagy a brazil Ronaldónak több kimagasló idénye volt a királyi gárdánál. Beckhammel négy év alatt az értékes címek közül csak most sikerült egyet begyűjteni, az idei spanyol bajnoki címnél azonban biztosan többre számítottak a madridi klubvezetőség. David akarásán persze semmi nem múlott, ráadásul a csapat gyenge teljesítménye ellenére Beckham a mezek (ezúttal a 23-as szám) és más nevével fémjelzett termékek eladásából visszahozta a Realnak a hiányzó profitot, sőt megtriplázta azt.

Victoria soha nem érezte otthon magát Spanyolországban, még megérkezésükkor volt egy szerencsétlen nyilvános megjegyzése, miszerint a spanyolok minden pórusából fokhagymaszag árad, amit a lakosság soha nem bocsátott meg neki. Emiatt a divattervezői karrierjét inkább Angliából építgette, Beckham pedig két futball akadémiát nyitott, egyet Angliában, egyet pedig Amerikában. A hányatott élet elől személyi asszisztense Rebecca Loos karjaiba menekült, nála keresett vigaszt. A botrány megrengette az európai médiát, és a hisztériát csak úgy sikerült elcsitítani, hogy Victoria ismét teherbe esett, bizonyítva ezzel, hogy házasságuk túlélte a krízist. Harmadik fiuk Spanyolországban született, és Tom Cruise-zal való barátságuk tiszteletére a fiút Cruznak nevezték el.

Posh és Becks, ahogyan a média hívja őket, bár gigantikus médiasztárok, az angol felső tízezer sohasem fogadta be őket. Akármilyen kifinomult és előkelő szuper partit tartottak, az arisztokrácia krémje mindig távol tartotta magát az eseménytől. Ezen még Beckham királynőtől kapott OBE-medálja sem segített, főleg hogy a rang, amit kapott, pont eggyel alatta maradt annak a tisztségnek, ami esetén már jár a Sir és a Lady elnevezés.

A 2006-os vb-re rendezett Beckham megaparti sikere érdekében Victoria mindent megígért a királyi fekete báránynak, Fergienek, a yorki hercegnének, hogy megjelenjen, csak hogy az esemény királyi jelentőséggel bírjon. Sikertelenül, mert az össze arisztokrata kimentette magát, de legalább Robbie Williams elment.

Nem csoda hát, hogy Beckamék Amerika fele tájékozódnak, ahol az egyetlen osztályba soroló ágens a pénz. Ehhez a helyzethez jött, hogy Victoria (és vele együtt David) lehetőséget kapott a tv-szereplésre, egy valóság-show szerű filmben dokumentálhatták Amerikába érkezésüket. A filmtől azt remélik, ők is olyan felkapottak lesznek majd, mint Osbourne-ék, akiket rég elfelejtett az emberiség mielőtt bekamerázták a házukat, azóta viszont ünnepelt sztárok Amerikában.

Sokan úgy vélik, hogy amikor Beckham (vagy Victoria?) a történelmi döntést hozta, éppen focikarrierje mélypontján volt. Túl volt a szörnyű 2006-os vb-n, ahol sérülés miatt a záróvonal mellől nézte végig, ahogy Anglia kiesik, és mivel ő volt a csapat kapitánya, a vereség hatására lemondott. Az új menedzser Steve McLaren, a vb után már be sem választotta az általa összeállított csapatba. És klubcsapatánál sem ment a játék, az olasz Capello tréner többször nélkülözte Davidet.

Július 1-től mind ez már nem számít, mert a kocka el van vetve. Beckham neve innentől már inkább csak marketing, mint futball. A legjobb esetben a filmvásznon láthatjuk őt viszont, minden bizonnyal édes egykomája, Tom Cruise mellett.

Krisztina O'Brien
London