1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

10 perc

2025.01.06. 12:28

2025.01.06. 12:50

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.

A 2024-es osztrák parlamenti választás legnagyobb fordulata három hónappal a választás után jött. Még szeptember 29-én szavaztak Ausztriában az új törvényhozás összetételéről, és az ország 1945 utáni történelmében először nem a két nagy párt, az ÖVP (Osztrák Néppárt) és az SPÖ (Ausztria Szociáldemokrata Pártja) valamelyike nyerte a választást, hanem a szélsőjobboldali FPÖ, az Osztrák Szabadságpárt. Kerekítve 29 százalékot szerzett az FPÖ, 26-ot az ÖVP és 21-et az SPÖ. 

Történelmi eredmények voltak ezek: a legsúlyosabb szavazatvesztés a jobbközép Néppártnak, a szociáldemokraták valaha volt legrosszabb eredménye, a szélsőjobb legjobbja. Félreérthetetlen üzenet az osztrák politikai elit számára: valamin változtatni kell, a bizalmat megvonták. De az eredmény nem volt meglepetés. Bő egy éve toronymagasan vezetett a felmérésekben a szélsőjobb. Azt is lehetett tudni, hogy a Karl Nehammer vezette Néppárt nem hajlandó kisebbik koalíciós partnerként szövetségre lépni az FPÖ-vel. 

A zöldpárti politikusból lett köztársasági elnök, Alexander Van der Bellen fel se kérte kormányalakításra a még osztrák mércével mérve is radikális FPÖ-jelöltet, Herbert Kicklt. Ha a többi párt világossá tette, hogy nem kíván vele közösen kormányozni, megspórolja a felesleges köröket az osztrák embereknek. Ez volt az érvelés. 

Alexander van der Bellen fogadja Herbert Kicklt hétfőn
AFP / Joe Klamar

Az ÖVP kapta a felkérést, Nehammer kancellárként ülhetett le tárgyalni a következő kormányról. A szociáldemokratákkal egymandátumos többségük van a parlamentben, ami azért nem épp komfortos, úgyhogy bevonták a negyedik helyre befutó liberálisokat is. A három párt képviselői október eleje óta tárgyaltak az együttműködés részleteiről. A tárgyalások az új év első napjaiban omlottak össze. 

Előbb a liberálisok jelentették be, hogy felálltak az asztaltól, január 4-én, szombaton pedig világossá vált, hogy az osztrák kancellárokat az első szabad választások óta fele-fele arányban adó két klasszikus nagy párt sem tud megegyezni. Elhúzódó koalíciós tárgyalásokból hirtelen politikai válság lett. 

A három párt képviselői egymásra mutogatnak. A vesztesek koalíciója lett volna, egy utolsó esély az osztrák politikai elitnek, és képtelennek bizonyultak arra, hogy éljenek vele. A szélsőjobbnak csak várnia kellett.

Novemberben írtuk:

Közös erővel torlaszolják el Bécsben a hatalomhoz vezető utat a szélsőjobboldal előtt

Nem a választásokon legtöbb szavazatot adó Szabadságpárt, hanem az egykori nagykoalíció összezsugorodott pártjai, a néppártiak és a szociáldemokraták kezdtek kormányalakítási tárgyalásokat Ausztriában, segítségképpen bevéve a társaságba a liberálisokat is.

Mi történik most?

Amint az ÖVP és az SPÖ bejelentették, hogy nem tárgyalnak tovább, azonnal egyértelmű lett, hogy két út van az ország előtt. Vagy új választások jönnek, vagy a szélsőjobb kerül kormányra. A bizonytalanság nagyjából egy napig tartott. A Néppártban eddig is két felfogás képviselői álltak szemben egymással. Az egyik tábor elutasítja a szélsőjobbal való koalíciót, a másik meg nem. Ausztriában egy jobbközép-szélsőjobb koalíció nem lenne példa nélküli, négy tartományban (a kilencből) jelenleg is közösen kormányoz a két párt, és szövetségi szinten is többször előfordult már, hogy az ÖVP és az FPÖ közösen alakítottak kormányt, legutóbb 2017 és 2019 között volt ilyen.