Mellár Tamás: Bezárult a kör, csapdában a magyar gazdaság
Elég megnézni a 2025-ös év első negyedéves számait és láthatjuk, nincs semmi túlzás ebben az értékelésben.
A világ Dániához tartozó legnagyobb szigete egyszer már fontos szerepet játszott a dán-amerikai kapcsolatokban. De egészen másképp, amikor a II. világháború alatt a nácik partraszállásától lehetett tartani.
A január 20-án újra hivatalba lépő Donald Trump amerikai elnök azzal a kijelentéssel lepte meg a világot, hogy követelni kezdte a NATO-szövetséges Dániához tartozó Grönland átengedését: „A nemzetbiztonság és a világ szabadsága érdekében az Egyesült Államok úgy véli, hogy Grönland birtoklása és ellenőrzése feltétlenül szükséges”. Érdemes felidézni, hogy több mint 80 évvel ezelőtt hogyan kerültek oda az amerikaiak.
Dániát 1940-ben megszállta a náci Németország, de ez furcsa megszállás volt. X. Keresztély király – testvéröccsével, az emigrációba vonult VII. Haakon norvég királlyal ellentétben – otthon maradt. 1943 augusztusáig működött a szociáldemokrata többségű parlament és a szociáldemokrata miniszterelnök által vezetett kormány. Így – bár persze az amerikai követ távozott Koppenhágából – Washingtonban megmaradt a dán követség. 1941-ben a követ, Henrik Kauffmann – a dán korona nevében – váratlan döntést hozott, hogy megakadályozza a nácik partraszállását a stratégiailag fontos helyen található szigeten.
Elég megnézni a 2025-ös év első negyedéves számait és láthatjuk, nincs semmi túlzás ebben az értékelésben.
A kormányfő Diogo Jotáról, Lázár Jánosról és a Tisza Pártról is beszélt egy videós interjúban, meg arról, hogy a felesége szólt neki: ne engedjen be egy migránst sem.
Az Amerika Párt megalapítását az elnöktől elhidegült topmilliárdos az X-en szavaztatta meg a követőivel.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A rendezőtrió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk.