Gyurcsány: ellenséges kivásárlás az OMV-Mol tranzakció
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök ellenséges kivásárlásnak nevezte az OMV lépését, amellyel 18,6 százalékra növelte részesedését a Mol-ban, és kijelentette, hogy minden eszközzel igyekeznek meghiúsítani azt. A Fidesz közölte, hogy támogatja a kormányt e cél elérése érdekében.
A miniszterelnök egy szerdai budapesti sajtótájékoztatón kijelentette: "nem tekintem barátságos lépésnek, hogy egy állami tulajdonban lévő külföldi társaság, előzetes értesítés nélkül azzal a szándékkal vásárol részesedést egy másik cégben, hogy megszerezze a kontrollt. Minden eszközzel azon leszünk, hogy meghiúsítsuk ezt". "A Fidesz támogatja a magyar kormány határozott fellépését az említett célok elérése érdekében" - közölte az ellenzéki párt.
Gyurcsány Ferenc ellenséges kivásárlási szándéknak tartja a tranzakciót, mert nem a stratégiák önként vállalt összeegyeztetésén alapult. A miniszterelnök az ezzel kapcsolatos kormányzati stratégiát nem árulta el, csak annyit mondott, hogy erről a Mol vezetőivel fog egyeztetni.
A Fidesz szerdai közleménye szerint támogatja a magyar olajtársaság törekvéseit a regionális szerepvállalás, a hatékonyság, a tisztességes piaci verseny erősítése terén. A Varga Mihály, a Fidesz alelnöke, a frakció gazdasági kabinetjének vezetője által jegyzett közlemény így fogalmaz: "nem tartunk elfogadhatónak olyan tranzakciót, mely a régiós verseny kiiktatását, illetve pusztán vállalati növekedést, nagyobb méret elérését célozza egy jelentős állami részesedéssel működő külföldi cég részéről."
Az OMV hétfőn jelentette be, hogy 18,6 százalékra növelte részesedését a Mol-ban, és az osztrák olajcég egyszersmind jelezte, hogy "nyílt és konstruktív módon strukturált párbeszédet" kíván folytatni a Mol vezetésével. A Mol hétfőn délután kiadott közleményében egyértelműen kijelentette, hogy változatlanul saját stratégiáját óhajtja követni, és nem kíván stratégiai egyeztetésekről tárgyalni az OMV vezetésével.
Az OMV több, együttesen közel 1 milliárd eurós ügylet keretében 8,6 százaléknyi Mol részvényt vásárolt, ezzel az eddigi 10 százalékról 18,6 százalékra növelte részesedését. Az OMV az ügyletekről nem konzultált a Mol menedzsmentjével, mondta hétfőn adott telefoninterjújában Wolfgang Ruttenstorfer, az osztrák olajcég vezérigazgatója.
A Mol méltányolja a kormány és az ellenzék folyamatos támogató magatartását, hogy a Molra vonatkozó korábbi privatizációs elvek és azok megvalósításából származó előnyök továbbra is a vállalat, a részvényesek, a fogyasztók és Magyarország érdekeit szolgálják - áll a társaságnak közleményében.
A Mol meggyőződése, hogy egyértelmű értéknövelő stratégiával rendelkezik, amelynek célja a részvényesi értékteremtés és a Mol-csoport fenntartható növekedésében érdekelt más jelentős érintett felek érdekeinek védelme, ezért továbbra is annak végrehajtására összpontosít.