Az ingatlanguru befektetési tippjei

2 perc

2007.07.19. 10:05

Sorozatunkban a hazai ingatlanpiac legfontosabb szereplői adnak ingatlanbefektetési tippeket és kommentálják a hét szakmai híreit, cikkeit. Ezen a héten Pfandler Katalin, az Interestate Zrt. és az Aquaworld Zrt. elnök-igazgatója válaszol kérdéseinkre.

hvg.hu: Többéves halogatás után végre elkészült és bérlőkre talált az évekig üresen álló Kálvin téri irodaház. Az Ingatlanmenedzser.hu utánajárt, mi volt az oka a több éves csúszásnak. Mit szól a hét híréhez? 

Az ingatlanguru
Pfandler Katalin (45) közgazdász végzettségű, 20 éve ingatlanfejlesztési területen dolgozik. Az Interestate Zrt. és az Aquaworld Zrt. elnök-igazgatója, a Magyar Ingatlanszövetség alelnöke, a Magyar Lakásépítők Országos Szövetségének társelnöke.
Pfandler Katalin: A Kálvin téri irodaház kálváriája szerencsére egyedi eset. A külföldi tulajdonos és a külföldi kivitelező talán nem kellőképpen tudta felmérni a magyarországi jogi, gazdasági feltételrendszert, vagy abban bíztak, hogy át lehet csúszni a léc alatt. Tanulságként annyi biztosan leszűrhető, hogy egy külhoni cég csak akkor invesztáljon, építsen más országokban, ha ott egyidejűleg az ő érdekeit szolgáló szakértő gárdát is felállítja. Erre nem szabad sajnálni a pénzt. Magyarországon kitűnő nemzetközi lánchoz tartozó műszaki-gazdasági tanácsadó cégek működnek, s mint kiderült, ezek a Kálvin téri esetben is kivették részüket a munkából, csak éppen nem az elején, hanem a kálváriajárás időszakában.

hvg.hu: Milyen ingatlanbefektetést ajánl az intézményi és a kisbefektetőknek?

P. K.: Napjainkban nehéz az ingatlanbefektetés terén biztos tippet adni. A magánbefektetők egyelőre félnek az ingatlanadótól, mivel annak mértéke még nem ismert, és így kalkulálni sem lehet vele. A magyarországi ingatlanárak viszont még ma sem mondhatók magasnak, főiskolák, egyetemek környékén, vagy a belvárosban viszonylag könnyű bérlőre lelni, és az értéknövekedéssel is kalkulálva biztonságos hozamot lehet elérni.

Az intézményi befektetők számára talán a területfejlesztés kecsegtet a legmagasabb hozammal, bár ez az átfutási idővel és kockázati tényezőkkel is számolva csak a legmerészebb vállalkozói réteg számára ajánlott. Autópályák közelében az ipari parkok és a raktárbázisok is reális piacot képviselnek. A tematikus ingatlanfejlesztések, például a szórakoztató centrumok, a gyermekeknek szóló kalandparkok, a vidámparkok, a játéktermek és a sportközpontok a bonyolult fejlesztési körbe tartoznak, mivel az üzemeltetésük nem választható el a fejlesztéstől.

Tartalmi partnerünk a Bookmark Media ingatlanpiaci hírügynökség