Az ingatlanguru befektetési tippjei

2 perc

2007.07.12. 10:30

Sorozatunkban a hazai ingatlanpiac legfontosabb szereplői adnak ingatlanbefektetési tippeket és kommentálják a hét szakmai híreit, cikkeit. Ezen a héten Kutsch Zoltán, a Képesített Ingatlanvagyon-értékelők Országos Szövetségének elnöke válaszol kérdéseinkre.

hvg.hu: Sopronban és környékén az európai uniós csatlakozás után kissé átalakult az ingatlanpiac. A kereslet csökkent, ugyanakkor megjelent egy teljesen új vásárlói réteg. Mennyiért vehetünk ingatlant a hűség városában? Mit szól a hét híréhez?

Kutsch Zoltán: Sopron mindig is érdekes város volt számomra. Szívesen időzök ott, így látom, milyen változásokon ment keresztül az elmúlt évtizedekben – ezeket pedig az ingatlanpiac is híven reprezentálta. Mivel a település már nem a bevásárlóturizmus célpontja, az ehhez kötődő ingatlanok értéke változott legkevésbé az elmúlt években. A rendkívül széles skálájú ingatlanárak ugyanakkor alternatívát jelentenek azoknak, akik mégis itt keresnek otthont maguknak. Remélem, egyre többen engedhetik majd meg, hogy akár szerelemből, akár jól megfogott üzleti érdekből újra felfedezzék a város szépségét és gazdálkodási hasznosságát. Még ha nem is lesz ismét élénk a bevásárlóturizmus, a város a jelenleginél nagyobb érdeklődésre tarthat számot, elsősorban szolgáltatásai miatt.

Az ingatlanguru
Kutsch Zoltán (57) az MTA Köztestületének tagja, a közgazdaságtudomány kandidátusa, ingatlangazdálkodó szakközgazdász. Az OTP Bank beruházási főosztályvezetőjeként, regionális fejlesztési részvénytársaság vezérigazgatójaként, a Talenta Vagyonkezelő és Tanácsadó Kft. tulajdonos-ügyvezetőjeként szerezte szakmai ismereteit. Jelenleg a Képesített Ingatlanvagyon-értékelők Országos Szövetségének elnöke.
Sopron belvárosa gyönyörű, így akár egy régi házat felújítva, akár egy foghíjtelket beépítve nagyon szép otthonra lehet itt lelni. Jó gondolatnak tartom a belvárosi ingatlanok megvásárlását is, legyen szó akár felújításra szoruló, akár újépítésű házról vagy lakásról. Ez egyfajta „befektetés“ a történelembe és a kultúrába is, így nem tartom igazán drágának a 300 ezer forint feletti négyzetméterárat sem. Aki persze kevesebbet szán lakóingatlan vásárlására, ez alatt is talál magának otthont Sopronban.

hvg.hu: Milyen ingatlanbefektetést ajánl az intézményi és a kisbefektetőknek?

K. Z.: Ritkán vannak szupertippek, a legjobbat pedig másolni nem lehet, csupán utánozni. Az igazán legjobb tehát mindig az, amit más még nem fedezett fel, nem valósított meg. Kisbefektetők számára mindesetre jó javaslat lehet a nagy létszámú munkahelyek, felsőoktatási intézmények közelében kiadható lakások vásárlása. Én azonban nem garzonok, hanem ennél valamivel nagyobb lakások megvételét ajánlanám. Hasonló méretű, de új, akár tömbszerűen épülő ingatlanokat fiatal házas bérlőkre számítva vennék, de nem tartom rossz gondolatnak a budapesti agglomeráció terjeszkedését hajszálnyira megelőző területen lakótelkek vásárlását sem.

Intézményi befektetőknek elsősorban az egészségügyet ajánlom, már csak az ingatlanok állapota, az egyre bővülő magánpénz-szükséglet, valamint a már megkezdődött reform miatt is. A szabadidő eltöltésének lehetőségeit bővítő befektetésekre is változatlanul nagy az igény, így a golfpályák, a wellness szállodák, a termálvízre épített szabadidőközpontok is jó befektetésnek ígérkeznek. A magas felszereltségű lakások iránt továbbra is nagy a kereslet, ami a gazdaság megerősödésével és fejlődésével csak fokozódni fog. Ezért én nem mondanék le a kiemelkedő vagy különleges lakások építéséről sem.

Tartalmi partnerünk a Bookmark Media ingatlanpiaci hírügynökség