Vércsoport-módosító gépet fejlesztettek ki

2 perc

2007.07.25. 11:39

A vér színét a vörösvértestek adják, melyek csak 4 hónapig élnek, de ez alatt 1500 kilométert tesznek meg a testben. A bennük lévő hemoglobin oxigént vesz fel a tüdőben és azt leadja a többi szervben. A vérben lévő fehérvérsejtek a szervezet védelmezői, változtatni tudják alakjukat. Ha a vér fogytán van, tudni kell, milyen csoportba tartozik, mert így pótolható, hacsak nincs egy gép, amely változtat ezen.

A vér pótlásakor vagy átömlesztéskor ismerni kell a páciens vércsoportját, ami lehet A, B, AB, vagy nullás. Köztudott, hogy a szervezet csak a saját vért fogadja be, az idegen vércsoportnak ellenáll. Ilyenkor a vér rögösödik, belső vérzés és halál következhet be. A nullás vér nagy előnye, hogy azt a más vércsoportúak is befogadják. Hátránya viszont, hogy a vért adó donorok közül csak 7 százaléknak van ilyen vércsoportja, ezért a vérellátóknál ebből az infúzióra univerzálisan használható vérből rendszerint hiány van. A vércsere veszélye amerikai adatok szerint 1:12000, de előfordult, hogy amikor egy 32 éves nő a műtő előtt várakozva helyet cserélt egy társával, ő kapta az annak szánt, más csoportú vért, és szinte azonnal meghalt.

A houstoni Anderson rákkutató központban dolgozó Kathleen Sazama közreműködésével a ZymeQuest cég kialakított egy kísérleti, a vért nullásá alakító berendezést. A mosogatógép méretű szerkezetről Douglas Cliboum, a cég vezetője elmondta, hogy lényege annak a két enzimnek a felhasználása, amelyet a koppenhágai egyetemen Henrik Clausen fedezett fel.

Ezek az antigénnek is nevezett molekulák a vörös vérsejtek felületéről eltávolítják a cukor-molekulákat, fellazítják a sejtek membránját, "bőrét" és így a sejtek belsejének vizsgálatával megállapítható a vér csoportja. Amíg a kutatók megfelelő enzimekhez eljutottak, 2500 baktériumot elemeztek. Az egyik, közülük, a bacteorides fragilis nevű a B vércsoport antigénjének, a elizabethkingia meningosepticum pedig az A vércsoport antigénjének bizonyult.

A gép képes arra, hogy ezen molekulák segítségével a különféle csoportú donoroktól kapott vért az "univerzális" nullássá alakítsa. Így a vérellátók elegendő tartalékot képezhetnek, és például nagyobb baleset során, amikor nincs mód és idő az ismeretlen vércsoportú áldozat vérének ellenőrzésére, a páciens azonnal megkaphatja a szükséges vért.

Még hátra vannak a szükséges klinikai ellenőrzések, amelyekhez az európai társklinikáknak is juttatnak a gépben előállított nullás vérplazmát. Közben a legnagyobb amerikai vérellátó, a seattle-i Puget Sound Center vezetője, D. Michael Strong felhívta a figyelmet arra, hogy ha az A csoportú vérből készítenek nullás vért,és az eredeti vérből csak néhány milligrammnyi A csoportú jut a tasakba, és azt egy B csoportú páciensnek adják, a következmény fatális lehet.

A ZymeQuest gép kísérleti példánya óránként hat infúziós tasakot tölt meg nullás vérrel, ezért rendkívül jelentős eszköznek tekintik a gyors vérpótlás gondjainak enyhítésében.