Közel kétszáz gigaprojekt indul

2 perc

2007.07.26. 14:43

A kormány szerdai döntésével elindította a hétéves Nemzeti Fejlesztési Terv első két évének programjait, amelynek során összesen mintegy 2800 milliárd forint értékű fejlesztés kezdődhet. A projektek között több a nemzeti örökség megőrzését és fejlesztését célozza. A kormány beérkezett 684 darab projekt közül 191-et támogat, maximum 388 milliárd forinttal - jelentette be csütörtökön Bajnai Gordon.

Bajnai Gordon és Gyurcsány Ferenc
© MTI
Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon szerdán közölték, hogy az Új Magyarország Fejlesztési Terv ketetében az elkövetkező hónapokban összesen 2800 milliárd forint értékű fejlesztés indul be, – részben pályázati úton, részben pályázat nélkül, kiemelt projektként. A kormány ennek részeként támogatni fog  271 kiemelt projektet, amlyeknek összértéke több mint 500 milliárd forint.

A 271 projekt közül 191-nél 6 hónapon belül meg lehet kötni a támogatásra vonatkozó szerződéseket. A szerződéskötés előtt azonban szigorú költségvizsgálatot végeznek – hangsúlyozta Bajnai Gordon –, és igyekeznek a költségeket csökkenteni.,  További 80 projekt megvalósításával is egyetértett a kormány, ám azokatet viszont át kell dolgozni. Ezen kiemelt projektek maximum 190 milliárd forint támogatást kaphatnak. Az új verziókat szeptember végéig kell benyújtani az Nemzeti Fejlesztési Ügynökségnek és a tervek szerint november végéig – az  átdolgozott tervek ismeretében – támogatásukról is döntenek majd. Az év végéig egyébként 150 pályázati kiírás megjelenése várható mintegy 1100 milliárd forint keretre – közölte Bajnai Gordon. 

Magyarországnak 2013-ig 22,4 milliárd euró uniós támogatás áll rendelkezésre, amelyből több mint 10 ezer milliárd forint fejlesztést valósulhat meg. A most eldöntött kiemelt fejlesztések között vannak nemzeti jelentőségű beruházások, országos humán programok, és szerepel köztük 123 útépítési támogatás is. Ez utóbbi esetében újabb 882 kilométer út épülhet, 49,3 milliárd forint értékben. A kormány tájékoztatása szerint az elkövetkező hónapokban a kiemelt projekteken kívül, augusztus végétől, pályázatok egész sorát fogja kiírni, amelyekre több mint 2 ezer milliárd forint támogatást ajánl fel. Ha a szerződéskötéstől számított három éven belül nem valósul meg a beruházás, az unió visszakérheti a források egy részét.

A kiemelt projektek közül a Budavári Palota fejlesztése körülbelül 22-23 milliárd forintba kerül, ebből az állam mintegy 10 milliárd forintot vállal.  85 százalékban uniós és 15 százalékban hazai forrásból. Emellett mintegy 12-13 milliárd forintos magántőkével számol a kormány. A palota műemléki épületeit, területeit felújítják. A Szépművészeti Múzeum mélyföldszinti részeinek átalakításával és új, térszint alatti épületrész hozzáépítésével korszerű látogatóközpontot hoznak létre. A térszint alatti szárny a múzeum új főbejárata lesz és ezzel csaknem négyezer négyzetméterrel növekedne a műemléki épület területe.

Felújítják a Liszt Ferenc Zeneakadémia több mint százéves épületét is. A felújításra fordítandó támogatás állami része 10 milliárd forint lesz. A szentendrei skanzen új tájegységgel, egy észak-magyarországi faluval egészülhet ki, és az alföldi mezőváros tájegysége is tovább bővülne egy műemlék vasútállomás-épülettel. Épülne a látogatók kényelmére egy skanzenvasút is. A balatonfüredi reformkori városközpontban helyet kapna a Városi Helytörténeti Gyűjtemény valamint Turisztikai Információs Központ. Emellett felújítanák a Jókai Mór Emlékmúzeumot, a városrész parkjait rekonstruálnák és a Balaton partján kialakítanák a "Történelmi emlékhelyek, szobrok útját".

Sárváron az önkormányzati kórház korszerűsítésével és egy új épületszárny kialakításával regionális szerepkörű komplex rehabilitációs központ jöhet létre a jelenleg fekvőbeteg szakellátást végző gyógyintézmény területén.
A Duna-Tisza közi Homokhátság elsivatagosodásának megakadályozására  felújítanák a meglévő vízgazdálkodási létesítményeket, továbbá  tározók,  vízpótló létesítmények építésével növelnék a térség vízkészleteit.