Külföldiek tüntettek a kínai Nagy Falon Tibet függetlenségéért
Hat külföldi tüntetett kedden a kínai Nagy Fal egy Pekinghez közeli, sok turista által látogatott szakaszán, Tibet függetlenségét követelve. Akciójuk két órán át tartott. Egy ideig nem avatkoztak közbe a kínai hatóságok, végül azonban őrizetbe vették a tüntetőket.
Külföldi emberjogi csoportok, sajtószabadságért síkraszálló szervezetek és Tibet függetlenségét követelő politikai képződmények sajtóértekezletek sorozatát szervezték az utóbbi két nap folyamán Pekingben, és közlemények sokaságát tették közzé. A Nagy Falon lezajlott tüntetés is szemlátomást ebbe az akciósorozatba illeszkedett. Mindegyik azzal függ össze, hogy a kínai állami vezetők nagy ünnepséget rendeznek szerdán, azt ünnepelve, hogy éppen egy év múlva kezdődnek a pekingi nyári olimpiai játékok. Az ünnepi rendezvényekre 205 nemzeti olimpiai bizottság képviselőit is meghívták.
A külföldi emberjogi és egyéb szervezetek nyilván kedvezőnek találták a pillanatot akcióikhoz, hiszen a hivatalos pekingi rendezvény nagy nyilvánosságot kap a tömegtájékoztatásban, így az ellenrendezvények is nagyobb figyelemre számíthatnak, mint máskor.
Egy külföldi székhelyű emberjogi szervezet kezdeményezésére negyven neves kínai értelmiségi is aláírt egy felhívást, amely a kínai politikai foglyok szabadon bocsátását, szabad szakszervezetek létrehozásának lehetőségét és egy olyan független testület megalakítását követeli, amely ellenőrizhetné az olimpiai játékok előkészítése során elköltött közpénzek sorsát. Elküldték a felhívást Hu Csin-tao kínai államfőnek, továbbá Jacques Rogge-nak, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnökének és Louise Arbornak, az ENSZ emberjogi főbiztosának.