Agyrehabilitálás őssejtekkel

1 perc

2007.08.08. 08:50

A Távol-Keleten olyan terápiákat is alkalmaznak az orvosok, amelyek Európában vagy az Egyesült Államokban nem engedélyezettek. Ha ígéretes, és a páciens, vagy hozzátartozója hozzájárul - merőben új műtéteket is végeznek. Az egyik ilyen intézmény a pekingi Kínai Haditengerészeti Általános Kórház.

Áprilisban ott végeztek el - immár másodízben - egy rendkívül újszerű műtétet egy hét éves svéd kisfiún. Erről, illetve a két évvel korábban végrehajtott első műtétről csak most számoltak be, amikor a műtétek nyomán megmutatkoztak az első pozitív változások.

A fiúcska ugyanis INCL-lel (infantile neuronal ceroid lipofuscinosis, csecsemőkori idegi nagyagy zsírelváltozás) született, aminek következményeként nem látott, epileptikus rohamai ismétlődtek, és nem volt képes uralkodni mozgásán.

2005-ben bonyolult műtéttel ötmillió magzati őssejtet helyeztek el az agyában azzal a reménnyel, hogy azok képesek lesznek bizonyos, az agyi elváltozásokat megszüntető enzimeket termelni. Ahhoz persze, hogy az őssejtek megindíthassák a folyamatot, hosszú időre van szükség. Mivel az első implantációig Viktor nem volt képes mozgatni a végtagjait és a talpának érintésére, csiklandozására, vagy a fényre sem reagált, a merész beavatkozás sikerét igazolta, hogy végtagjai időnként megremegnek, a talpa csiklandozására kis nyikkanásokkal reagál. Erős megvilágítás hatására pupillái is reagálnak, ami arra utal, hogy szemidegei és agya már "érzik" a fényt.

A két évvel ezelőtti műtét biztató eredményei alapján, a további javulás érdekében idén újabb ötmillió őssejtet ültettek a fiúcska agyába. Remélik, hogy néhány hónapon belül állapota tovább javul. 

Részben a merész kínai műtétek hatására 2006 novemberében az oregoni Egészségügyi és Tudományos Egyetemen is megkezdték hat, INCL-lel született kisgyermek klinikai megfigyelését s azok eredményei alapján esetleg a hasonló beavatkozások előkészítését.

Ma már Magyarországon is egyre többen kérik, hogy az újszülöttük köldökzsinórjából emeljenek ki és tároljanak minél több őssejtet, arra az esetre, hogy ha később egy baleseti sérülés, vagy járvány okozta sejtpusztulás miatt egyes szervek sejtjeinek regenerálására, pótlására lesz szükség.

Szűcs József