A Pride-tól a bevásárláson át az írásig – kipróbáltunk öt MI-t, hogy megmutassuk, melyik mire (nem) jó

12 perc

2025.04.16. 12:30

2025.04.16. 12:53

A „hogyan kell használni?” kérdésből bő két év alatt „most akkor melyiket használjam?” lett. Végigmentünk a mesterséges intelligencia magyarul elég jól tudó chatbotjain, hogy kiderüljön, melyiket mikor és mivel érdemes megszólítani.

Ma már minden nagyobb technológiai vállalat rendelkezik mesterséges intelligenciával, pontosabban egy olyan nagy nyelvi modellel, amellyel írásban vagy szóban lehet kommunikálni. Ezek a chatbotok. A forradalmat 2022. novemberi kiadásával elindító OpenAI-féle ChatGPT mellett jelentős a Google Geminije, az Európában még nem elérhető Meta AI, a francia Mistral AI Le Chat nevű szolgáltatása, a Perplexity AI vagy a piacot az olcsóságával nemrégiben felforgató kínai DeepSeek. És persze ott vannak a származtatott megoldások, mint például a Microsoft Copilotja, amely az OpenAI technológiáira épül, így érdemben nem tér el a ChatGPT-től.

HVG Ai5 – mesterséges intelligencia / 2025. tavasz
Megjelent a HVG mesterséges intelligenciával foglalkozó kiadványának ötödik száma. Itt olvashatja.

Már ebből a felsorolásból is érezhető a bőség zavara. És bár a verseny jó, mert a felhasználó is profitálhat belőle, jól dönteni nem egyszerű: a hangzatos marketingmaszlagokból nehéz kihámozni, hogy melyik szolgáltatás miért és mire lehet jó vagy jobb, mint a konkurensei. Látszólag egy kaptafára készülnek, a tudásbéli különbség nem egyértelmű – pedig akad. Ugyanarra a parancsra mind más választ fog adni, és lehet, hogy mind helyes; a mögöttes logika, a válaszok felépítése, valamint a fókusz azonban némileg eltérhet.

Hogy feltárjuk ezeket a különbségeket és segítsük az eligazodást a sokféle MI útvesztőjében, kezünkbe vettük a legismertebb platformokat. Olyanokat választottunk, amelyek tudnak magyar nyelven kommunikálni. Valamennyi szolgáltatásnak van ingyenesen hozzáférhető változata.