Kiszabadult az összes dél-koreai túsz Afganisztánban

1 perc

2007.08.30. 14:50

A tálibok utolsó hét dél-koreai túsza is visszanyerte a szabadságát csütörtökön - közölték Afganisztánban. A hírt egy tálib szóvivő jelentette be, s utóbb Gazni tartomány kormányzója is megerősítette.

A szélsőséges iszlamisták szerdán engedtek el 12 személyt a még fogságukban lévő 19 közül, közel hathetes fogság után. Összesen 23 dél-koreai segélymunkást ejtettek túszul július 19-én a dél-afganisztáni tartományban. A 23 fogoly közül kettőt kivégeztek a tálibok, két beteget pedig elengedtek.

A hírt egy tálib szóvivő jelentette be, s utóbb Gazni tartomány kormányzója is megerősítette, hogy kiszabadult négy nő és három férfi. A Nemzetközi Vöröskereszt tartományi képviselői először azt közölték, hogy két férfit és két nőt adtak át nekik a tálibok, majd később a fennmaradó két nő és egy férfi átvételét is megerősítették. 
 
Eredetileg a túszok szabadon engedése fejében bebörtönzött társaik elengedését követelték az afganisztáni kormánytól. Miután Kabul nem tett eleget követelésüknek, néhány nap különbséggel, többszörös határidő-módosítás után kivégeztek két férfit.

Nemzetközi bírálatok szerint Szöul veszélyes precedenst teremtett azzal, hogy közvetlen tárgyalásokat folytatott az emberrablókkal. A túszügy végleges rendezéséről kedden, közvetlenül a dél-koreai diplomatákkal egyeztek meg a tálibok. Szöul megígérte, hogy - amint már korábban elhatározta - az év végéig kivonja összes katonáját, és a továbbiakban tartózkodik a keresztény misszionáriusi tevékenységtől a közép-ázsiai iszlám országban.
 Megfigyelők valószínűnek tartják, hogy Szöul nagy összegű váltságdíjat fizetett állampolgáraiért. 

 Afganisztán külügyminisztere, Rangin Dadfar Szpanta csütörtökön az RBB-Info német rádiónak nyilatkozva elismerte: a látszat az, hogy a tálibok érvényt szereztek akaratuknak. "Sajnos így is értelmezhetők a körülmények" - mondta. Megerősítette ugyanakkor, hogy Dél-Korea már a túszejtés előtt, attól függetlenül megállapodott a kabuli kormánnyal "amúgy is jelképes nagyságú", 200 fős kontingensének kivonásáról és arról, hogy inkább a civil újjáépítési feladatokban vállal nagyobb részt. "De ha kifelé az a látszat keletkezik, hogy a nemzetközi közösség és az afgán kormány hagyja magát zsarolni, az nagyon veszélyes üzenetet hordoz" - tette hozzá a miniszter.