Oroszország saját holdbázist létesítene húsz éven belül

1 perc

2007.09.03. 14:11

Az orosz űrügynökség 2025-ig ismét űrhajósokat küldene a Holdra, ahol röviddel ezután állandó bázist hoznának létre.

Sífutás a Hold felszínén. 2020-tól újabb látogatók érkezhetnek.
© NASA


A kanadai CBC értesülései szerint a fentieket a Roszkozmosz vezetője jelentette be múlt hét pénteken.

„A számításaink szerint 2025-re készen állunk majd, hogy embereket küldjünk a Holdra” – nyilatkozta a RIA Novosztyi hírügynökségnek Anatolij Perimov az űrügynökség feje. „Ezután 2027 és 2032 között épülne fel ott egy lakható bázis.”

Az oroszok korábban egy amerikai holdbázis-tervhez szerettek volna csatlakozni, amelynek értelmében 2024-ben kell elkészülnie. Perminov azonban idén korábban úgy nyilatkozott, hogy az amerikaiak visszaléptek a közös munkától, így Oroszország egyedül folytatja a fejlesztéseket.

A Roszkozmosz első embere szerint országa 2015-ig befejezi az ISS nemzetközi űrállomás rá eső részét, majd megkezdik a Szojuz űrjárművek modernizálását, amelyekkel jelenleg az asztronautákat és a felszereléseket szállítják az ISS-re.

Míg az oroszok az újrafelhasználás mellett döntöttek, a NASA inkább beszüntetni az űrsikló programot, hogy helyette egy új típusú űrjárművet, az Orion nevű rakétákat fejlessze ki. Az amerikaiak becslése szerint az első tesztek 2009-ben kezdődhetnek meg, s az első, utasokat szállító jármű 2014-ben emelkedhetne levegőbe. A NASA 2020-ig szállna le újra a Holdon, s a tervek alapján négy év múlva már megkezdődnének a holdbázis munkálatai.

A legközelebbi égitest újbóli meghódítását nem csak a két nagyhatalom tűzte ki maga elé célul, Kína 2022-ben, Japán három esztendővel később landolna a Holdon. Az Asia Times értesülései szerint India 2015-re lehet kész azokkal a fejlesztésekkel, amelyek arra irányulnak, hogy embert juttassanak az űrbe, 2020-ban pedig ők is elindítanák saját Hold-missziójukat.