A Petraeus-jelentés Bush politikáját igazolja?

3 perc

2007.09.10. 17:52

Az Irakban állomásozó amerikai haderő nagyságát jövő nyárig az idei csapaterősítés előtt szintre lehet csökkenteni - mondta David Petraeus tábornok, az Irakban állomásozó amerikai csapatok főparancsnoka a washingtoni kongresszusban hétfőn.

A tábornok - aki Ryan Crocker bagdadi amerikai nagykövettel közösen terjesztette elő bagdadi helyzetjelentését a kongresszus két házának összevont bizottsági ülésén - térképekkel és grafikonokkal szemléltetve magyarázta: a megnövelt létszámú amerikai csapatoknak köszönhetően az utóbbi három hónapban "határozottan csökkent" az erőszakos cselekmények, felekezetközi támadások, merényletek, robbantások száma.

Mint fogalmazott: az al-Kaida nem szenvedett vereséget, de "elbizonytalanodott". Az utóbbi fél év legjelentősebb sikerének nevezte, hogy megnyerték a helyi lakosság támogatását a terrorszervezet elleni harcban, különösen a nyugati el-Anbár tartományban.

Januárban még rettenetesnek látta
Az amerikai hadsereg legjobb parancsnokai között számon tartott Petraeus iraki kinevezését január 26-án hagyta jóvá a washingtoni szenátus. Akkori meghallgatásán úgy ítélte meg, hogy az iraki helyzet "rettenetes", de nem reménytelen. 
 
Irak 2003-ban történt lerohanásakor az amerikai hadsereg 101. légideszant hadosztályát vezette, és nagy elismerést vívott ki magának azzal, hogy a helyi vezetőkkel szorosan együttműködve sikerült stabilizálnia az ország északi részén fekvő Moszult. Mindenből kivette részét, az állami cégek magánosításától a helyi választások megtartásáig.
 
Később az iraki biztonsági erők kiképzését szolgáló erőfeszítéseket irányította, és felügyelete mellett dolgozták át a felkelők elleni fellépésről szóló amerikai katonai kézikönyvet. A felülvizsgált változat hangsúlyozza a helyi kultúra és politikai viszonyok fontosságát.
Petraeus értékelése szerint a Bush által januárban meghirdetett csapaterősítés - amelynek keretében mintegy 30 ezer fővel, csaknem 170 ezresre bővült az arab országba telepített amerikai haderő - minden korábbi erőfeszítésnél sikeresebbnek bizonyul a felkelők visszaszorításában, a stabilitás helyreállításában.

A tábornok erre az évre legfeljebb jelképes csapatcsökkentést javasol, a kérdést szerinte jövő tavasszal lehetne újra megvizsgálni.

Az iraki háború leállítását követelő Demokrata Párt reagálását napok óta tudni lehet vezető ellenzéki politikusok nyilatkozataiból. Dianne Feinstein kaliforniai szenátor kijelentette: kételkedik abban, hogy David Petraeus tábornok "független értékelést" tudna nyújtani. Harry Reid, a szenátus demokrata többségének vezetője kifejtette: a Fehér Ház minden bizonnyal a saját szája íze szerint fogja értelmezni a jelentés tényeit.

Hillary Clinton New York-i szenátor, a Demokrata Párt legnépszerűbb elnökjelölt-aspiránsa hangoztatta: az amerikai csapatok kivonását attól függetlenül meg kell kezdeni, hogy milyen bagdadi helyzetjelentés készül. Clinton szerint Irak problémájára nincs katonai megoldás.

Joseph Biden szenátor azt mondta, hogy Bush elnök háborús stratégiája kudarcot vallott, és az iraki amerikai csapatok parancsnoka "teljes tévedésben van", amikor a jelenlegi felállás változatlansága mellett érvel. Biden világossá tette: ragaszkodni fog ahhoz, hogy a kongresszus határozzon meg csapatkivonási menetrendet. Az elnökjelöltségre pályázó szenátor - aki nemrég tett látogatást Irakban - azt mondta: csak némi javulás történt a biztonság terén, miközben Bagdadban és el-Anbár tartományban nem létezik ez a fogalom.

John Kerry szenátor, a 2004-es demokrata elnökjelölt arról beszélt, hogy sem az amerikai népet, sem a sajtót, sem a kongresszust nem kellene bolondnak nézni a taktikai sikerekről szóló jelentéssel. Kerry szerint az iraki vezetés az amerikai katonai jelenlét mögé bújva hónapok óta halogatja a cselekvést.

Petraeus tábornok és Crocker nagykövet hétfőn és kedden négy kongresszusi bizottság előtt számol be iraki tapasztalatairól.

Tom Lantos amerikai képviselő hétfőn Washingtonban leszögezte: semmilyen adatsor vagy kimutatás nem javíthat a jelenlegi adminisztráció hitelességén, amelynek politikája kudarcot vallott Irakban.
 
"Nem vagyok vevő a sikerpropagandára" - mondta a külügyi bizottság demokrata párti elnöke azelőtt, hogy David Petraeus tábornok, az Irakban állomásozó amerikai csapatok főparancsnoka és Ryan Crocker bagdadi amerikai nagykövet előterjesztette iraki helyzetjelentését.
 
Lantos szerint a csapaterősítés hozhatott ugyan néhány taktikai sikert, de stratégiailag az eszkaláció kudarcot vallott.  A kaliforniai képviselő leszögezte: a Petraeus tábornok által javasolt egy dandár kivonása idén nem elég erős üzenet Bagdadnak, és az amerikai nép számára sem elfogadható.