"Évfordulós" tüntetés Budapesten

3 perc

2007.09.17. 14:44

A Corvin köztől indult el pár száz demonstráló kormányellenes jelszavakat kiabálva a Kossuth térre ma délután négy óra körül. A Kossuth téren mintegy négyezer fősre duzzadt a csoport, majd 11-kor véget ért a demonstráció. A tüntetők több, a Parlamentből távozó kormánypárti képviselőt inzultáltak.

Vonulás a Körúton
Évforduló
© MTI

Az előre bejelentett határidő szerint, hétfőn este 11 órára befejeződött a Parlament előtti kormányellenes tüntetés, amelyet a Gyurcsány Ferenc miniszterelnök őszödi beszédének nyilvánosságra kerülése egyéves évfordulójára szerveztek.

A hvg.hu tudósítója előzőleg arról számolt be, hogy a Kossuth téren, a Corvin köztől odaérkezett tüntetők előtt a  Rendszerváltó Fórum nevű szervezet szónoka, Háber Károly ismertette az úgynevezett Y-tervet. Ez az elhangzottak szerint a "taxisblokádhoz hasonló" helyzetet teremthet: Budapest 13 pontján - meg nem nevezett intézményeknél - állítanak fel csoportokat, amelyek lezárt borítékokat kapnak. A csoportok két órán belüli lemondásra szólítják fel a kormányt, ha ez nem történne meg, akkor újabb egyórás ultimátumot szabnak. Ennek lejárta után, ha a kormány nem mond le, akkor ki kell nyitni a borítékokat. A Kossuth téri tömeg követelése ellenére a szónok nem részletezte, mi történik ezután.

Tomcat, az ismert szélsőséges blogger a pódiumról szegezte a kérdést Háber Károlynak: "Te normális vagy?". A blogger szerint az Y-terv nem képes megbuktatni a kormányt.

Eredetileg az egy évvel ezelőtt történtekre, az őszödi beszéd részleteinek nyilvánosságra kerülésére, és az azt követően zajlott eseményekre óhajtott emlékeztetni az a demonstráció, amely hétfőn délután négy óra körül vette kezdetét a VIII. kerületi Corvin köznél. A vonuló csoport a Kossuth térre tartott, elöl, és a vonulók mögött rendőrök biztosítottak, a tömeg előtt pedig kamerával felszerelt rendőrségi jármű haladt. Amikor a felduzzadt menet ráfordult a Rákóczi útra, az Astoria irányába, a rendőrök teljesen leállították a forgalmat a Blaha Lujza térnél. Rövid idő alatt hatalmas dugó alakult ki a Rákóczi úton mindkét irányban, és akadozni kezdett a forgalom a Nagykörúton is.

Esti történések
- Ötszáz rendőr és igazoltatások a Kossuth téren
- Elszállingóztak a fiatalok az OKM épületétől
- Képviselőket dobáltak meg a Kossuth téren
A hvg.hu tudósítója szerint délután formálisan egyetlen szervezet sem jelent meg a tüntetők soraiban - legalábbis erre utaló feliratokat nem lehetett látni -, összetételében lényegében a tavalyi Kossuth-téri tömegre emlékeztetett a csoport. Árpádsávos zászlók lengtek, kormányellenes jelszavak szóltak.

Azt MTI beszámolója szerint a menet indulását megelőzően Ekrem Kemál György, a Forradalmi Nemzeti Bizottmány társelnöke arról beszélt, hogy "akár az 1956-os fegyveres harcok folytatásaként távozásra kell bírni a kormányt". Fáber Károly, a Rendszerváltó Fórum nevű szervezet elnöke úgy fogalmazott: "a mai napon azért gyűltünk össze, hogy ha mindenki úgy akarja, megbuktassuk a kormányt". Hozzátette, hogy a Kossuth téren teszik majd fel a kérdést a tömegnek: megbuktassák-e kormányt, s ha igen, milyen eszközökkel tegyék.

© MTI
A Kossuth térre érkezett négyezer embert a Magyar Nemzeti Bizottság 2006 rögtönzött szónoki emelvénye várta: egy német rendszámú mikrobusz tetejére szerelték a pódiumot, amely a nemzetiszínű és árpádsávos zászló mellett fért el. A téren lévő parkoló egy részét, az Országház felé eső területet a rendőrség már korábban lezárta. A Szabadság téren külön kordon védi a szovjet hősi emlékművet és a Magyar Televízió székházát, ahová jelentős rendőri erőt vezényeltek. A teret mindenütt térfigyelő kamerák pásztázzák.

A rendőrség hétfőn nulla órától zárta le a Kossuth Lajos téren az Országházhoz tartozó területet az északi kovácsoltvas kerítéstől a XI-es kapuig, a déli kovácsoltvas kerítéstől a VII-es kapuig a lánckordon vonalában, a IX-es kapu előtti terület a Magyar Köztársaság lobogójának talapzata és az '56-os emlékhely vonalában a virágládák előtt a villamospálya felőli oldalon, továbbá a Duna parti oldalon az ideiglenesen felállított kerítés vonala által határolt térségben. Az indoklás szerint a 2006. szeptember 18-án történt rendkívüli események bekövetkezése óta a védett személyek és létesítmények – elsősorban az Országgyűlés épülete – veszélyeztetettsége rendkívüli módon megnövekedett.