Washington: az európai vállalatokat mondjanak le az iráni gázszállításról

1 perc

2007.09.17. 12:40

Washington figyelmeztette a Nabucco földgázvezeték tervezett építésében részt vevő európai vállalatokat, hogy álljanak el a kilátásba helyezett iráni gázszállítástól - írta hétfőn a Financial Times Deutschland (FTD).

A német üzleti és egyben politikai napilap szerint a figyelmeztetés még a múlt hét végén Budapesten hangzott el abban az interjúban, amelyet Matthew Bryza, az amerikai külügyminisztérium helyettes államtitkára adott az újságnak. A washingtoni politikus - mint arról az FTD beszámolt - a magyar fővárosban tartott, nemzetközi Nabucco-konferencián vett részt.

"Az Egyesült Államok támogatja a Nabuccót, mint az európai energiaellátás diverzifikálásának fontos elemét. De csakis Irán nélkül" - hangsúlyozta az államtitkár-helyettes.

Az egyik legnagyobb európai energiaprojekt tervezésében ezáltal egyfajta érdekkonfliktus veszélye fenyeget az Európai Unió és az Egyesült Államok között - fűzte hozzá az FTD. Az újság emlékeztetett:  a mintegy 3300 kilométer hosszúságú vezeték célja elsősorban az, hogy az EU függetlenebbé váljon Oroszországtól, mint szállítótól és mint tranzitországtól egyaránt. Miközben azonban a közép-ázsiai országokból, köztük Kazahsztánból és Türkmenisztánból tervezett gázszállítások még mindig csak a "jövő zenéjét" képezik, Iránnal már konkrét tárgyalások folynak. Törökország pedig, amely a tervezett gázvezeték építésében az egyik legfontosabb partner, már szándéknyilatkozatot írt alá Teheránnal erre vonatkozóan.

Ezen túlmenően a türkmenisztáni földgáz is egy iráni vezetéken keresztül érkezne Törökországba, ami megfelel a vezeték építésében részt vevő vállalatok tervének. Az Egyesült Államok, amely támogatja a Nabucco tervét, ugyanakkor azt követeli Európától, hogy - mint az FTD írta - tanúsítson nagyobb elkötelezettséget Közép-Ázsiában.

Washington szerint többet kellene tenni Türkmenisztán meggyőzésére arra vonatkozóan, hogy a részvételből előnye származik - fogalmazott  az interjúban az amerikai külügyi államtitkár-helyettes, utalva arra is: az Egyesült Államok elsődleges célja annak elérése, hogy a Kaszpi-tengeren keresztül összeköttetést biztosítsanak Türkmenisztán és Azerbajdzsán között, ahonnan már biztosítható a közvetlen csatlakozás Törökországhoz.

Az Egyesült Államok csak közvetett módon befolyásolhatja a Nabucco építését, az abban részt vevő vállalatokat azonban szankciókkal fenyegetheti meg - írta az FTD.