Bejött a demokraták Rogán-trükkje, Orbánék most futhatnak az amerikai álmuk után

12 perc

2025.04.17. 12:30

A magyar kormány alig várja, hogy csúcstalálkozókra és gigaüzletekre váltsa Donald Trump hűséges támogatását. Washington azonban önzőbb és elfoglaltabb, hogy Orbán Viktornak tegyen nagyobb szívességeket. Egy ajándéka azért van a magyar kormányfőnek: szabad kezet kap a demokrácia leépítésében.

Orbán Viktor győzelmét érkezett megélni a Puskás Arénába, pedig nem is focimeccset rendeztek. 2024. november 8-án, három nappal az után, hogy eldőlt, Donald Trump visszatér a Fehér Házba, informális EU-csúcsot tartottak Budapesten. A magyar miniszterelnöknek már önmagában az elégtétel lehetett, hogy éppen egy ilyen stadionban láthatja vendégül az összes európai vezetőt, de Trump győzelme az amerikai elnökválasztáson végképp tökéletesre varázsolta azt a napot.

Egyedül ő állt teljes mellszélességgel a következő amerikai elnök mögött a kampányban, amit az ő tanácsadói segítettek, és ezért most egyedül ő arathatja le a babérokat.

Orbán igyekezett leplezni elégtételét. A csúcs mosolygósan telt, közös nyilatkozatot is elfogadtak. A házigazda hangsúlyozta, hogy semmilyen vitájuk nem volt, a csatákat majd Brüsszelben vívják meg.

Január végén az MNB konferenciáján Orbán már nem finomkodott: arról beszélt, hogy míg mi (azaz ő) a történelem főutcáján járunk, az Európai Unió „valahol a sáros mellékutcákban botorkál”. Februári évértékelőjében pedig azt mondta Trump és az ő kapcsolatáról: „Dávid Góliáttal folytatott harca közben megérkezett Dávid bátyja is, aki elég marcona legénynek látszik”.

Nagyot koppant a Trumpot megváltóként váró európai szélsőjobb

Európai elvbarátainak nagy része erős kifejezésekkel határolódik el az amerikai elnöktől. Semmi sem kínosabb a szuverenisták számára, mint hogy egy külföldi nagyhatalomtól függenek.

Donald Trump győzelmét megváltásként várta Orbán Viktor. Saját olvasatában a tavalyi év nagyon nehéz volt, elveszítették a köztársasági elnököt, az EP-listavezetőt és az ukrajnai háború is egyre rosszabbul nézett ki. „Olyan volt, mint egy rémálom”. „És ahogyan lenni szokott, az árulás sem maradt el” – mondta Magyar Péter nevének kiejtése nélkül. A Tisza a nyári európai parlamenti választáson olyan eredményt ért el, amit ellenzéki párt egyedül 14 év Orbán-kormányai alatt egyszer sem. Azóta át is vette a vezetést a legtöbb közvélemény-kutatásban, a Fidesz nem tudja tartósan uralni a napirendet. Ismeretlen terep ez a kormánypártoknak, de az amerikai választási győzelem „hűsítő árnyékában már könnyű visszagondolni a múltra”.

Trump lassan 100 napja van ismét hatalmon, de mit nyert vele Orbán, és mit nyert Magyarország? A két kérdést különválasztjuk, mert azt gondoljuk, a kormányfő érdeke és az országé nem mindig egyezik.

Trumpra fogadni kiváló stratégiai befektetés volt a miniszterelnök szempontjából

– értékeli a helyzetet Hegedűs Dániel, a German Marshall Fund elemzője. Elsősorban azért, mert jelentősen nőtt a mozgástere a demokrácia további leépítéséhez. „Korábban két olyan külső szereplő volt, amelyik igyekezett korlátok közé szorítani Magyarország autoriter fejlődését, az Európai Unió és az Egyesült Államok. Ebből a szerepből Amerika teljesen kilépett” – mondja Hegedűs.