Demonstrációra készül a HÖOK

3 perc

2007.10.06. 12:16

Demonstrációt tart október 17-én a fővárosban a tandíjfizetés jelenleg érvényes rendszere ellen a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK), amennyiben a tárca nem ad pozitív választ alternatív tandíjjavaslatukra; erről a szervezet közgyűlése döntött szombaton Veszprémben.

Miskolczi Norbert, a HÖOK elnöke a közgyűlés szünetében tartott sajtótájékoztatón közölte, hogy több ezer hallgatót várnak az ország egyetemeiről, főiskoláiról a tüntetésükre, amely fáklyás felvonulás és demonstrálás lesz.

Az elnök a sajtótájékoztatón átadta a HÖOK tandíjjal kapcsolatos alternatív javaslatát Manherz Károlynak, az oktatási tárca szakállamtitkárának, hozzátéve azt, hogy a veszprémi közgyűlésen elfogadott tandíjjavaslatukra október 17-én délig várják a minisztérium vezetésének a válaszát.

Miskolczi Norbert hangsúlyozta: a HÖOK olyan tandíjrendszert szeretne kialakítani, amelyben a tehetséges diákok mindenképpen bekerülnek a felsőoktatásba, azaz nem a tehetősségen, hanem a tehetségen múlik a felvétel. Az elnök rámutatott arra, hogy a HÖOK szerint is "fontos a hallgatói szerepvállalás az intézményi finanszírozásban". 
  
Mint mondta: "minőségi, világszínvonalú felsőoktatást szeretnénk látni Magyarországon és ez nem valósulhat meg másként, minthogy a hallgatók is részt vesznek annak a finanszírozásában". Az elnök úgy fogalmazott, hogy a bevezetendő tandíj helyett - ami nem jó - a HÖOK nem egy jobbat, hanem "a lehetséges jó megoldást dolgozta ki", amely igazságos, egyszerű és átlátható.
   
A HÖOK azt javasolja, hogy az államilag támogatott hallgató a leckekönyvbe felvett, de nem teljesített kreditek után tantárgyanként a hallgatói normatíva 3-5 százalékának megfelelő összeget fizessen az alapképzésbe az osztatlan képzés első hat félévében. A mesterképzésben pedig a normatíva 4-6 százalékát kelljen befizetni, az osztatlan képzés utolsó négy félévében - mondta a HÖOK elnöke. (A hallgatói normatíva jelenleg 116 ezer 500 forint.)
   
Rámutatott: tehát az ő javaslatuk szerint csak azokért a tárgyakért kellene fizetni, amelyeket a hallgatónak nem sikerült teljesítenie legalább 2-es érdemjegyre. Az elnök elmondta azt is, hogy javaslatuk szerint a befolyt összegek 30-60 százalékát az intézménynek tanulmányi ösztöndíjra kellene fordítania. 
  
Miskolczi Norbert szerint a HÖOK javaslata igazságos, mert csak azoknak kellene fizetni, akik nem tanulnak,  átlátható, mert nincsenek benne kivételek, s szerinte több és azonnali bevételeket hozna az intézménynek, s még a felsőbb éveseknek is növekedhetne az ösztöndíja.
   
Manherz Károly a dokumentum átvételét követően hangsúlyozta, hogy tanulmányozni fogják a minisztériumban a HÖOK javaslatát, egyben örömét fejezte ki, miszerint egyetértés van abban, hogy minőségi legyen a felsőoktatás és ehhez képzési hozzájárulást fizessenek a hallgatók is. Igaz, a HÖOK szerint csakis a rosszul, a gyengén teljesítő tanulóknak kellene fizetniük - jegyezte meg.
   
A szakállamtitkár szerint egy hallgató éves képzése átlag minimum egymillió forint, de egyes egyetemeken - mint például az orvosin vagy a műszakin - felmegy kétmillió, sőt még a fölé is. Igazából nem tandíjról van szó, hanem képzési hozzájárulásról - jegyezte meg, majd az államtitkár azt hangsúlyozta, hogy végül is a 100 ezer forintos "tandíj" az egymillió forintnak csak egytizede, kétmillió esetében pedig már csak az ötödét jelenti.
   
A HÖOK elnöke az MTI kérdésére elmondta: ha október 17-én délig pozitív választ kapnak a minisztériumtól, azaz elfogadják a HÖOK javaslatát, a fáklyás demonstrációt akkor is megtartják, de akkor már nem az oktatási kormányzat ellen, hanem a minőségi felsőoktatás mellett rendeznének egy "jó hangulatú" összejövetelt.
   
Amennyiben azonban nem kapnak kedvező választ, akkor az azt jelenti, hogy nem szakmai, hanem politika kérdés a tandíj - vélekedett a HÖOK elnöke, rámutatva, hogy újabb demonstrációkat már akkor sem terveznek, hanem inkább más eszközök, lehetőségek "bevetéséről" döntenek majd. Ezek körében a 100 ezernél több aláírás összegyűjtését és az Alkotmánybírósághoz fordulás lehetőségét említette a HÖOK elnöke.