Nagy lendülettel tértek vissza a német ingatlanalapok

1 perc

2007.10.15. 11:26

A német nyílt végű alapok ebben az évben nagy lendülettel tértek vissza a piacra – állítják a CB Richard Ellis európai elemzői. Az alapok 3,9 milliárd euró értékben folytattak határokon átívelő vásárlásokat Európában 2007 első félévében, háromszor annyit, mint az előző év ugyanezen időszakában.

A német nyílt végű ingatlanalapok, mint aktív vásárlók visszatalálása a piacra részben a befektetői magabiztosság visszatérésének tulajdonítható. Az alapok cash-flowja 2007 elő nyolc hónapjában 6,9 milliárd euróval növekedett. Ezzel párhuzamosan a németországi kötvény-, és részvényalapokból összesen 11,2 milliárd, illetve 15,8 milliárd eurót vontak ki.

Az alapok 2007-es vásárlási aktivitása összefügg azzal, hogy az elmúlt két évben a nagy összegű tőke halmozódott fel ingatlaneladások miatt Németországban. Úgy tűnik, hogy az alapok rövidtávon tovább folytatják portfoliójuk szerkezetváltását, magasabb diverzifikálást keresve Európa-szerte, és egyre inkább világszerte is.

További figyelemre méltó trend, hogy amíg a múltban a német nyílt végű alapok többségében a legnagyobb irodapiacokon − Londonban, Párizsban és Stockholmban − vásároltak, addig mára olyan piacok felé is fordultak, mint Olaszország vagy Közép-Kelet-Európa.

A jelenlegi hitelmegszorítások szintén alapvető változásokat eredményeztek a befektetési környezetben. A magasabb hitelköltségek és alacsonyabb hitelfedezeti arányok megváltoztatják az egyensúlyt a saját forrásból, vagy alacsony tőkeáttéttel vásárlók javára. A német nyílt végű alapok, amelyek jellemzően csak a vételár kis részét kölcsönzik, úgy tűnik, egyre versenyképesebbé és fontosabb szereplőkké válnak az európai befektetési piacon.

“Már növekedésnek indult a német nyílt végű alapok aktivitása, de ez csak a kezdet.” – vélekedik Jonathan Hull, a CBRE európai befektetési igazgatója. A CBRE várakozásai szerint az alapok jövőben még többet fognak vásárolni, hiszen az alacsony tőkeáttétel azt jelenti, hogy nagymértékben függetlenek tudnak maradni a szigorodó hitelpiactól. “A hitelből és saját tőkéből vásárlók közötti jobb egyensúly pozitív hatást gyakorol az ingatlanpiacra, és hosszabb távon elősegíti a stabilizálódást. “ – kommentálta a trendeket a CBRE szakembere.