Komoly veszélyt jelentenek az étrend-kiegészítők?

1 perc

2007.10.18. 11:07

A Magyarországon is egyre divatosabbá váló étrend-kiegészítők hosszú távú, kontroll nélküli szedése az emberi egészségre komoly veszélyt is jelenthet.

A forgalomban lévő étrend-kiegészítők összetételét, és élettani hatását a fogyasztók, sőt az orvosok többsége sem ismeri – hívta fel a figyelmet az alapproblémára Lugasi Andrea, az Országos Élelmiszerbiztonsági és Táplálkozástudományi Intézet főigazgató-helyettese a Magyar Szabadgyök Kutató Társaság pécsi kongresszusán - írja a Weborvos.hu.

A legtöbb, jelenleg forgalomba lévő étrend-kiegészítő esetében azok élettani hatásait humán vizsgálatokban nem tanulmányozták. A forgalombahozás jogi háttere ugyan biztosított, de sokkal nagyobb szabadságot ad a forgalmazóknak, mint a 2004. előtti engedélyezési rendszer.

Sokaknak arról sincs fogalma, hogy a dobozokon, címkéken szereplő OÉTI szám nem engedélyt, csupán a nyilvántartásba vétel sorszámát jelenti. E tényt különösen fontos hangsúlyozni, mert a piaci szereplők azért, hogy készítményeiket hitelessé tegyék a lakosság felé, gyakran hivatkoznak OÉTI engedélyre, ám ilyen nem létezik. Így, aztán az említett számsor - amely csupán egy nyilvántartási kódot jelent – legfeljebb csak jól hangzik, de semmilyen biztosítékot nem hordoz. Kizárólag azt jelzi, hogy a forgalmazó a terméket az OÉTI-nél bejelentette.

A használunk, vagy ártunk kérdésre tehát nem tudunk ma még megnyugtató választ adni. A készítményekbe elvileg ugyanis minden belekerülhet, ami a földről begyűjthető, bár a gyártó felelős a terméke ártalmatlanságáért és hatásosságáért. Nem mindegy például az sem, hogy egy-egy ismert gyógyhatású növény mely részéből készítik az étrend-kiegészítőket, illetve milyen módszerrel nyerik belőle a hatóanyagot.A gyártók és a forgalmazók nem hívják fel arra sem a figyelmet, hogy egyes vitaminokat tartalmazó szereket például terhes nők egyáltalán nem szedhetik – sorolta a súlyos anomáliákat a szakember.

Magyarországon eddig 2200 étrend kiegészítőt vettek nyilvántartásba, de ez csak a jéghegy csúcsa - figyelmeztetett a szakember, hozátéve: naponta három készítményt veszünk a nyilvántartási listánkra, nem tudható azonban, valójában hány olyan étrend-kiegészítő van hazai forgalomban, amiről az OÉTI–nek nincs tudomása.