Épül a szerencsi erőmű: a polgármester beszólt Sólyomnak
Megkezdődött Szerencsen a szalmatüzelésű biomassza erőmű kivitelezése, a beruházás várhatóan 2009 októberének végére fejeződik be – jelentette be Berecz János, a beruházó BHD Hőerőmű Zrt. felügyelőbizottságának elnöke pénteken.
Amióta a csaknem 40 milliárd forint értékű beruházás terve napvilágra került, heves vitákat gerjesztett a térség különböző érdekeltségű szakemberei között. A szerencsi önkormányzat támogatja a várhatóan 133 munkahelyt teremtő erőmű építését, a létesítmény működése a helyi adóbevételeket is növeli, ugyanakkor tokaji borászok és természetvédők szerint az ipari létesítmény nagyban befolyásolhatja a borvidék és a világörökségi címet birtokló térség hazai és nemzetközi megítélését. Lényegében az erőmű ellen emelte fel szavát Sólyom László köztársasági elnök is, aki a közelmúltban járt a térségben. Fodor Gábor környezetvédelmi miniszter viszont azt hangsúlyozta korábban, hogy az erőmű minden környzetvédelmi szabálynak és követelménynek megfelel, így a helyieknek kell eldönteniük, hogy akarják-e a létesítményt.
Berecz János a sajtótájékoztatón elmondta: a BHD Hőerőmű Zrt. a szükséges engedélyek birtokában megkezdte a kivitelezést. Leszögezte: a szerencsi üzem környezetvédelmi, vidékfejlesztő beruházásként Magyarország legmodernebb biomassza erőműve lesz, és nem veszélyezteti sem a borvidéket, sem pedig a világörökségi címet.
Az erőművi épületet háromszor terveztették át a környezetvédelmi és világörökségi igényeknek megfelelően. A létesítmény egy részét belesüllyesztik a földbe, magas földsánccal veszik körbe, amit befásítanak, így az útról alig lehet majd látni – fogalmazott, hozzátéve: a forgalom sem növekszik majd olyan mértékben, ami a zavarná a helybelieket.
Rónavölgyi Endréné, szerencsi polgármester elmondta: október 18-án a város képviselőtestülete nyilatkozatot fogadott el, amelyben leszögezik, hogy az erőmű építéséről szóló döntéseket körültekintően, felelősséggel hozták meg, és visszautasítanak minden olyan, nem a tényeken alapuló feltételezést és megnyilvánulást, amely a helyhatóság jogszerű és demokratikus döntését megkérdőjelezi. Ez utóbbiak közé tartozik Sólyom László köztársasági elnök október 9-én Sárospatakon tett kijelentése is – jegyezte meg a polgármester.
A szőlészek, borászok egyébiránt továbbra is úgy vélik: egy erőmű puszta léte megzavarja a borvidéknek azt a miliőjét, amit nem lehet adatokkal kifejezni. Ezt az erőmű építői azzal hárítják el, hogy ez a hatás más környékbeli üzemek miatt sem következett be.
A hat és fél hektáros területen felépítendő 50 megawatt teljesítményű úgynevezett bioerőmű kizárólag mezőgazdasági alapanyagokat fog fűtésre használni.